Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wydział Leśny i Technologii Drewna na XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wydział Leśny i Technologii Drewna na XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie

W dniach 14-18.09 2022 odbył się XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W trakcie Festynu można było dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując dostępne surowce. W przeszłości, jednym z ważniejszych surowców dla ludzi były drewno i kora. Wykorzystywano je do produkcji m.in. smoły drzewnej i dziegciu.

W związku z tematyką tegorocznego Festynu Archeologicznego zaproszeni na niego zostali pracownicy Katedry Chemicznej Technologii Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy prowadzą badania w zakresie suchej destylacji drewna i kory oraz otrzymywania smół drzewnych i dziegciu - dr inż Monika Bartkowiak, Zbigniew Katolik i prof. dr hab. Magdalena Zborowska. Podczas Festynu przedstawiciele Wydziału wraz z mgr Szymonem Rosołowskim, archeologiem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, prezentowali tradycyjną metodę suchej destylacji, za pomocą których w przeszłości otrzymywano dziegieć z kory brzozowej. Mieli też możliwość przybliżenia procesu pirolizy prowadzonego laboratoriach KChTD. Ten ciekawy, historyczny produkt o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych był w przeszłości wykorzystywany przede wszystkim w medycynie i weterynarii. Dzisiaj, w dobie powrotu do surowców naturalnych, pracownicy KChTD badają jego właściwości i poszukują nowych aplikacji, np.: w farmacji, kosmetologii, ogrodnictwie czy w ochronie drewna.