Wszyscy tworzymy GIS

– to hasło przewodnie 9. Krajowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI, która odbyła się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2010 w Hotelu Sofitel Victoria  w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Sekcji Geomatycznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Kamil Kondracki, Mariusz Kruk, Jacek Łakomy i Piotr Łechtański (Sekcja podpisała oficjalne porozumienie o współpracy z firmą ESRI Polska).

Celem konferencji była prezentacja rozwiązań GIS-owych stosowanych w różnych gałęziach gospodarki oraz wymiana doświadczeń między podmiotami wykorzystującymi te technologie. Organizatorzy przedstawili kierunki rozwoju wytwarzanego oprogramowania, poruszono problemy, z którymi aktualnie boryka się społeczność i określono zagadnienia, nad którymi programiści ESRI pracują najintensywniej.

W sekcjach tematycznych nie zabrakło referatów dotyczących problematyki rozwoju i zastosowania GIS w leśnictwie (np. analiza zobrazowań satelitarnych w celu otrzymania informacji o stanie roślinności). Dzięki licznym konsultacjom, członkowie Sekcji wyjechali z Warszawy z kilkoma ciekawymi pomysłami, o których realizacji prawdopodobnie wkrótce będzie można się przekonać …

Jacek Łakomy