Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wspomnienia z letniej szkoły w Belgradzie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wspomnienia z letniej szkoły w Belgradzie

W dniach od 6 do 11 września 2010 r odbyła się letnia szkoła w Belgradzie pod przewodnim tematem: Wpływ globalnych zmian środowiskowych na ekosystemy naturalne (akronim IGENE).

Uczestnikami byli studenci i doktoranci wydziałów leśnych z Bośni, Macedonii, Serbii, Włoch i Polski. Dla studentów Wydziału Leśnego UP w Poznaniu przyznano trzy stypendia finansowane przez Unię Europejską.

Mniej więcej przed rokiem składaliśmy wspólnie (Włosi, Serbowie i Wydział Leśny UP) projekt na finansowanie szkoły letniej w programie CEI (Central European Initiative) University Network Joint Programme. Kordynatorem programu byli Włosi.

Do Belgradu pojechały Hanna Malewska, Elżbieta Lechowska i Agnieszka Remlein.

Tydzień spędzony w Serbii był bardzo intensywny – od rana do późnego popołudnia odbywały się zajęcia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu w Belgradzie.

W pierwszej części dnia były to wykłady prowadzone przez pracowników wydziałów leśnych, z wcześniej wymienionych państw, natomiast w drugiej części uczestnicy szkoły zostali podzielenia na zespoły, których efektem pracy miał  być wspólnie napisany esej na zadany temat.

Tematyka wykładów:

Global Environmental Changes and Kyoto protocol
How important is climate change for frequency and distribution of insect outbreaks
Mechanisms of response Case studies of guilds
Biological control – friend or foe amidst global climate change
Impact of climate warming on forest diseases
Phytosanitary and Quarantine Problems for Forest Health
Solar activity and forest fires
Influence of environmental changes  to vascular plants – forest trees?
Oak, ash and birch decline in changing environment

Ostatniego dnia pobytu odbył się pisemny egzamin dotyczący tematyki wykładów. Przerywnikiem „ciężkiej pracy” studentów była wycieczka terenowa do rezerwatu „делибатска пешчара”, w czasie której odwiedziliśmy między innymi drzewostany sosny czarnej porażone przez Heterobasidion annosum, Sphaeropsis sapinea czy Mycosphaerella pini.

Letnia szkoła była okazją do nawiązania znajomości pomiędzy studentami z różnych państw, była też dodatkowo sprawdzianem umiejętności współpracy w grupie złożonej ze studentów różnych narodowości (celowo tak zostali podzieleni uczestnicy), wypracowania wspólnego stanowiska i napisania pracy.

Szkoła także była dla wielu pierwszym kontaktem z zawodową terminologią w języku angielskim, oczywiście z dużą dawką naukowego języka fitopatologiczno-entomologicznego. Ten tydzień, dla studentów, był także niezłym treningiem codziennej komunikacji w języku angielskim. Takie spotkania to także nawiązywanie współpracy pomiędzy nauczycielami akademickimi oraz wydziałami.

Powodem do dumy i pochwały były wyniki egzaminu uzyskane przez Panie Hannę Malewską, Elżbietę Lechowską i Agnieszkę Remlein, które uplasowały się w czołówce uczestników (wyniki 70-80%, co było 2,3 i 5 rezultatem na 17 uczestników).Należy podkreślić, że większość uczestników szkoły letniej stanowili doktoranci, więc wyniki uzyskane przez nasze studentki tym bardziej zasługują na wyróżnienie.

Niestety niewiele czasu zostało, żeby zwiedzić Belgrad, właściwie to pobieżnie zobaczyliśmy centrum, a także najstarszą część miasta w miejscu gdzie rzeka Sawa wpada do Dunaju - ruiny rzymskiej warowni i twierdzę Kalemegdan z XVIII wieku, a ... zakupy robiliśmy na lotnisku w Monachium, w drodze powrotnej.

Piotr Łakomy