Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wizyta naukowców z Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Sarajewie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wizyta naukowców z Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Sarajewie

W dniach 30 maja do 3 czerwca 2022 r  w ramach programu ERASMUS+, na naszym wydziale gościli naukowcy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Sarajewie.

Prof. Dalibor Ballian i dr Mirzeta Memišević Hodžić na co dzień pracują w Katedrze Hodowli Lasu i Zieleni Miejskiej. W swoich badaniach zajmują się genetyką drzew, analizują wzrost i rozwój lokalnych populacji drzew oraz ich przydatność w leśnictwie.

Profesor Ballian i Pani dr Mirzeta Memišević Hodžić są autorami i współautorami wielu opracowań książkowych m.in. ”Zmienność jesionu pospolitego (Fraxinus excelsior L.) w Bośni i Hercegowinie” czy „Cis (Taxus baccata L.) w Bośni i Hercegowinie”, a także „Podręcznika do monitoringu genetycznego lasu”. Pan profesor jest też kierownikiem tamtejszej szkoły doktorskiej.

Podczas pięciodniowego pobytu na naszym wydziale goście wygłosili serię wykładów dotyczących lasów Bośni i Hercegowiny. Oprócz ogólnych informacji, wprowadzających słuchaczy w tematykę gospodarki leśnej prowadzonej na terenie Bośni i Hercegowiny, wykłady omawiały zagadnienia takie jak morfologia, fenologia i różnorodnością genetyczna dębu szypułkowego w Bośni i Hercegowinie.

Sesja terenowa miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, gdzie dzięki uprzejmości pracowników Lasów Państwowych odwiedzający nas naukowcy mogli zapoznać się z różnymi technikami odnowienia dębu, a także z aktualnymi problemami ochrony lasu.

Bośnia to kraj górzysty, dlatego dąb odnajduje odpowiednie dla siebie warunki jedynie na niewielkich obszarach kraju. Wojna oraz inne wydarzenia znacznie zmniejszyły jego populację, dlatego zrodziła się potrzeba jej odbudowy. Informacje zdobyte w Polsce będą pomocne podczas planowania i przeprowadzania tego ambitnego przedsięwzięcia.

Druga sesja terenowa miała miejsce na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie, gdzie po spotkaniu z dyrektorem Wiesławem Krzewiną omawiano zagadnienia związane z odnawianiem dębu, jego pielęgnacją oraz przebudową drzewostanów. Podczas pobytu na terenie LZD wraz z prof. Maciejem Skorupskim dyskutowano również na temat lokalnej populacji jeleniowatych, która nie umknęła uwadze gości.

Pomimo mocno napiętego planu pobytu nie mogło zabraknąć czasu na przyswojenie kilku informacji na temat lokalnej kultury i historii. Dzięki uprzejmości Instytutu Dendrologii Pan w Kórniku naukowcy z Sarajewa zwiedzili Arboretum w Kórniku. Przewodnikiem spaceru była Katarzyna Broniewska, która chętnie dzieliła się swoją nieprzeciętną wiedzą. Będąc w Kórniku nie można zapomnieć o zamku, będącym niegdyś w posiadaniu rodu Działyńskich.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację czasu Prof. Dalibor Ballian i dr Mirzety Memišević Hodžić pragniemy serdecznie podziękować.

Radosław Witkowski