Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wizyta delegacji WLTD UPP w firmie Lubelski Fornir | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wizyta delegacji WLTD UPP w firmie Lubelski Fornir

W dniach 14-15 lipca 2022 r. delegacja pracowników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna odwiedziła Lubelszczyznę. Pojechaliśmy na zaproszenie władz firmy Lubelski Fornir. W skład delegacji weszli prof. UPP dr hab. Dorota Dziurka, prof. dr hab. Jerzy Smardzewski, prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, prof. dr hab. Radosław Mirski, prof. UPP r hab. Tomasz Rogoziński, prof. UPP dr hab. Marcin Jakubowski oraz prof. dr hab. Piotr Łakomy. W firmie przyjął nas Pan Edmund Smolarek, Prezes firmy Lubelski Fornir, Pani Jolanta Kowalska, Dyrektor Marketingu i Rozwoju oraz Pan Ryszard Pluciak.

Oprócz wizyty i zwiedzania zakładu rozmawialiśmy na temat możliwości współpracy między firmą, a WLTD w zakresie badań naukowych i działalności dydaktycznej. Ważnym punktem rozmów była oferta firmy umożliwiająca studentom odbywanie praktyk zawodowych. Warto wspomnieć, że już w tym roku dwójka studentów WLTD będzie realizować staż w firmie Lubelski Fornir z projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.

Pod względem skali działalności, Lubelski Fornir jest największym w Polsce i jednym z największych producentów okleiny naturalnej w Europie. Firma należy do Möhring Group, z fabrykami na dwóch kontynentach – w Europie (Balti Spoon w Estonii oraz Lubelski Fornir w Polsce) i w Ameryce (Veneer Technologies w Newport, USA).

Lubelski Fornir zatrudnia 250 pracowników, a trzonem produkcji jest fornir, obłogi oraz formatki, z, między innymi, dęba, buka, jesiona, sosny czy olchy. Ta oferta jest uzupełniana o brzozę, sosnę, modrzew oraz gatunki amerykańskie, takie jak orzech, dąb biały i dąb czerwony. Dominującym produktem Lubelskiego Forniru jest fornir płaskoskrawany. Firma posiada także formatkownię, która produkuje około stu tysięcy metrów kwadratowych formatek miesięcznie.  

Co roku, kilkanaście milionów metrów kwadratowych okleiny sprzedawane jest do odbiorców z wielu państw świata, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii, Litwy, Słowacji, Izraela, Wietnamu, Włoch, Słowenii, Węgier czy z Austrii. Firma konsekwentnie się rozwija, inwestując w park maszynowy i zasoby ludzkie.  

Członkowie delegacji WLTD na terenie fabryki