Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Venator członkiem Europejskiego Zespołu Rogów Myśliwskich | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Venator członkiem Europejskiego Zespołu Rogów Myśliwskich

17-19 marca 2023 roku odbywały się w Poznaniu targi myślistwa, strzelectwa, survivalu i militariów, czyli Euro Target Show. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa łowiecka wraz z prezentacjami łowieckimi zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Do historii przeszedł cykl koncertów muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołów trębaczy myśliwskich z kraju i zagranicy. Gospodarzem jednego z koncertów (18.03.2023), który odbył się w Kolegium Rungego był prof. dr hab. Piotr Łakomy Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W koncercie wystąpił Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka inaugurujący w ten sposób 30 rocznicę swojej działalności artystycznej. W dalszej kolejności wystąpiły zespoły uczestniczące w projekcie pod tytułem European Hunting Horn Ensemble, czyli Europejski Zespół Rogów Myśliwskich. W tej części koncertu wystąpiły zespoły z Polski, Francji i Belgii, Czech i Słowacji. Polskę reprezentowały zespoły grające na małych i dużych rogach in B należące do Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, a mianowicie Zespół Trębaczy Myśliwskich Venator Studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – pod kierunkiem Pawła Kubiszyna, Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju – pod kierunkiem Pawła Strawy, Zespół Muzyki Myśliwskiej Babrzysko Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu - pod kierunkiem Krzysztofa Kadleca. Natomiast z zagranicy gościliśmy Francuzów i Belgów grających na rogach myśliwskich in D reprezentujących Académie Trompe et Cors, Czechów grających na rogach in Es reprezentujących Klub Trubačů Českomoravské Myslivecké Jednoty (ČMMJ), a ze Słowacji zespół reprezentacyjny Klubu Trubačov Slovenskej Republiky. Finałem koncertu było wykonanie trzech utworów skomponowanych na rogi myśliwskie w trzech tonacjach B-Es-D. Europejskim zespołem dyrygował Petr Vacek z Pragi. Przedsięwzięcie odbywało się pod patronatem Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC). Na koniec koncertu kierownikom poszczególnych zespołów pamiątkowe certyfikaty wręczył prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz – przewodniczący komitetu organizacyjnego wielkopolskich obchodów 100-lecia PZŁ.

Muzycy myśliwscy mieli okazję zwiedzić Kolegium Cieszkowskich i Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W sali wykładowej Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska odbyła się krótka konferencja poświęcona współpracy międzynarodowej w zakresie muzyki myśliwskiej. Przedstawiono różnorodne zagadnienia, a przede wszystkim proces wpisania „sztuki grania na rogach myśliwskich” na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (François de Radzitzky z Akademii Rogu Myśliwskiego w Belgii), kontynuację projektu CIC pod nazwą „Europejski Zespół Trębaczy Myśliwskich” (Edmund Hatiar ze Słowackiego Klubu Trębaczy Myśliwskich) oraz kontynuację projektu organizacji „Mistrzostw Europy Trębaczy Myśliwskich” (Petr Šeplavý i Petr Vacek z Czeskiego Klubu Trębaczy Myśliwskich).

W niedzielę (19.03.2023) w kościele pw. św. Jana Vianneya na Sołaczu odbyła się msza św. w oprawie muzyki granej na rogach myśliwskich przez wszystkich uczestników międzynarodowego spotkania w Poznaniu.

                                                                                               Maciej Strawa