Terenowe warsztaty brakarskie

W piątek 25.03.2022 r. studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, kierunku leśnictwo, wzięli udział w warsztatach na temat szacunku brakarskiego oraz ogólnej klasyfikacji surowca drzewnego. Warsztaty odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, w Nadleśnictwie Kaczory.

Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób wybierane są drzewa, które kwalifikuje się do sprzedaży w ramach submisji lub aukcji drewna cennego. Studenci teoretyczną wiedzę zdobytą na warsztatach, od razu mogli zastosować w terenie. W dębowym drzewostanie spośród drzew wyznaczonych do wycinki w ramach zabiegu pielęgnacyjnego, podjęli próbę wybrania drzew o szczególnych warunkach jakościowo-wymiarowych.

Szybko okazało się, że podstawowe warunki techniczne to nie wszystko, ponieważ kupujący kierują się też innymi cechami drewna takimi jak: barwa, rysunek, szerokość słojów rocznych. Prelegenci zwrócili również uwagę, iż niektóre wady drewna mogą zwiększyć atrakcyjność surowca. Brakarze z RDLP w Pile przedstawili studentom ciekawostki na temat wad drewna oraz przypomnieli sposoby ich pomiaru. Warsztaty były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy praktycznej zdobytej podczas studiów.

Dziękujemy za gościnność pracownikom Nadleśnictwa Kaczory, w szczególności Panu Jerzemu Halickiemu oraz Piotrowi Kopczyńskiemu, brakarzom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile - Panom Wojciechowi Pranke i Wojciechowi Szmyra za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę.

Aleksandra Marciniak

fot. K. Tomczak