Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Tego drzewa już tam nie ma… | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Tego drzewa już tam nie ma…

Zainspirowani artykułem Jarosława Szałaty (Głos Lasu, luty 2010) postanowiliśmy wybrać się na Ostrów Tumski w poszukiwaniu dziedzictwa narodowego…

Niewielu Polaków wie że Fryderyk Chopin, wielki polski kompozytor był także miłośnikiem przyrody i zapalonym myśliwym- ,,Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy”. Muzyk oddawał się swojej pasji także w wielkopolskich lasach. We wrześniu 1828r. Fryderyk Chopin odwiedził Arcybiskupa Poznańskiego Teofila Wielickiego w pałacu arcybiskupim na Ostrowie Tumskim- uczestniczył w przekazaniu prezentu dla księżniczki Elizy Radziwiłówny. Była to sadzonka bardzo egzotycznej jak na owe czasy na ziemiach polskich sosny wejmutki(Pinus strobus). Posadzono ją w pobliżu pałacu arcybiskupiego. Postanowiliśmy odszukać ten zapomniany symbol obecności wielkiego kompozytora w Poznaniu.

Sosna wejmutka nie należy do długowiecznych gatunków. Jej podatność na choroby w naszym klimacie dawała znikome szanse na jej odnalezienie, jednak ze względu na specyfikację miejsca, w którym mieliśmy nadzieję ją spotkać, istniało pewne prawdopodobieństwo. Dnia 03.03.2017 wybraliśmy się do pałacu arcybiskupiego, po wcześniejszym kontakcie z księdzem ekonomem Henrykiem Nowakiem, przy pięknej aurze pierwszego, ciepłego dnia tego roku wybraliśmy się na wspólny spacer w poszukiwaniu zapomnianego drzewa. Odwiedziliśmy park arcybiskupi i wszystkie okoliczne zadrzewione tereny. Niestety po wielogodzinnych poszukiwaniach, zwieńczonych wieloma opowieściami o historii wyspy na której przebywaliśmy, zmuszeni byliśmy się poddać. Większa część parku została w latach powojennych wycięta ze względu na budowę drogi(w kierunku Ronda Śródka), trasa podzieliła wyspę na dwie części. Najstarsze okazy znajdowały się właśnie w tym miejscu, a prawdopodobnie wśród nich drzewo, którego poszukiwaliśmy. We florze parku występuje sosna wejmutka, jednak z pewnością nie jest to ta, którą niegdyś posadził Fryderyk Chopin (jej wiek nie pozostawiał złudzeń).

Powyższe wydarzenie i piękne miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić, zainspirowały nas do działania. Chcielibyśmy aby każdy z was miał możliwość spotkania się oko w oko z duchem historii miejsc, które na pamięć zasługują. Z tej okazji planujemy cykl wycieczek edukacyjnych po terenie miasta Poznań. Wyrażamy gorące nadzieje, że znajdzie się wśród was wielu chętnych do odkrywania historii na nowo. Więcej informacji wkrótce.

 

Konrad Kupajczyk, Wiśniewski Mateusz