Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Seminarium wyjazdowe - Gospodarowanie surowcem drzewnym specjalnego przeznaczenia | Wydział Leśny i Technologii Drewna

W dniu 22 stycznia 2024 r. studenci kierunku Leśnictwo, wraz z opiekunem i organizatorem wyjazdu prof. UPP dr hab. Arkadiuszem Tomczakiem (Katedra Użytkowania Lasu) wzięli udział w seminarium terenowym, dotyczącym gospodarowania surowcem drzewnym specjalnego przeznaczenia. Odwiedziliśmy jeden z placów, na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, Leśnictwo Sokołówka, gdzie zmagazynowano surowiec dębowy o wyjątkowych cechach jakościowych. Drewno dębów krotoszyński oznaczane jest specjalnym logotypem, będącym jednocześnie znakiem towarowym, co jest szczególnym podkreśleniem walorów surowca z terenu RDLP w Poznaniu. Wyjątkowość dębów krotoszyńskich wynika między innymi z wolnego i równomiernego przyrostu na grubość. Oznacza to, że drewno charakteryzuje się stosunkowo niską gęstością, a to ułatwia skrawanie płaskie, czyli pozyskiwanie forniru - cienkich płatów drewna. Inne zalety to rysunek oraz barwa drewna, bardzo cenione przez producentów oklein. O popularności dębów krotoszyńskich świadczy między innymi fakt, że całość surowca przeznaczonego na sprzedaż podczas XXXII Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego, która odbyła się 18 stycznia 2024 r., znalazła nabywców.

Za pomoc w organizacji seminarium dziękujemy Naczelnikowi Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Poznaniu Panu Marcinowi Pelcner. Pani Katarzynie Dolata-Wiciak za poświęcony czas i praktyczne porady z zakresu brakarstwa.

Zapraszam również na kolejne seminarium terenowe dotyczące gospodarki surowcem specjalnego przeznaczenia, które odbędzie się 2 lutego 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Podanin (RDLP Piła). Tym razem spróbujemy się dowiedzieć jakimi kryteriami kierują się brakarze przy typowaniu drzewostanów i drzew, z których można pozyskać surowiec o wysokiej jakości.

Zgłoszenia proszę kierować do Starosty II roku studiów stacjonarnych I stopnia, kierunku Leśnictwo, Pana Huberta Gostomskiego. Liczba miejsc ograniczona!

Tekst: Arkadiusz Tomczak

Zdjęcia: Arkadiusz Tomczak, Patryk Mazur, Mykyta Huzenko