Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Seminarium terenowe dotyczące gospodarki drewnem | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Seminarium terenowe dotyczące gospodarki drewnem

W lutym odbyło się kolejne seminarium terenowe dotyczące gospodarki drewnem. Tym razem studenci Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, kierunku Leśnictwo udali się do Nadleśnictwa Podanin (RDLP Piła).

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii nadleśnictwa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa (https://podanin.pila.lasy.gov.pl/215-lecie-nadlesnictwa-podanin1). Tam między innymi możemy przeczytać „…a tak właściwie w 1803 roku i dzięki lasom powstało Nadleśnictwo Podanin. W związku z tym, dumnie informujemy, że w 2023 r. nasza jednostka obchodzi jubileusz 220-lecia funkcjonowania.” Było więc o czym opowiadać.

Głównym gatunkiem lasotwórczym w Nadleśnictwie Podanin jest sosna. Ważnymi są też dęby: szypułkowy, bezszypułkowy oraz czerwony. Dlatego kolejna część spotkania została poświęcona na omówienie zasad pomiaru i manipulacji wielkowymiarowego surowca drzewnego iglastego sosnowego i liściastego dębowego. Tutaj bardzo ważna jest umiejętność właściwej identyfikacji cech drewna, określanych jako wady. Nie mniej ważna jest wiedza o prawidłowych sposobach pomiaru wad, a także surowca drzewnego. Można się tego dowiedzieć na sali wykładowej, jednak nic nie zastąpi ćwiczeń praktycznych.

Dziękujemy Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Podanin Tomaszowi Pierzkała, a także wszystkim pracownikom nadleśnictwa za przyjęcie i pomoc w organizacji seminarium. Panu Wojciechowi Szmyra z Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP Piła za poświęcony czas oraz praktyczne porady z zakresu brakarstwa leśnego.

 

prof. UPP dr hab. Arkadiusz Tomczak

Katedra Użytkowania Lasu