Seminarium System Informacji Przestrzennej dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu -23 stycznia 2013

W dniu 23 stycznia 2013 roku na Wydziale Leśnym odbyło się Seminarium   "System Informacji Przestrzennej dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu", którego organizatorami była Sekcja Geomatyczna Koła Leśników wraz z Katedrą Urządzania Lasu.

Celem seminarium było przedstawienie możliwości stworzenia mapy kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej (GIS).

Seminarium otworzył opiekun Sekcji - dr inż. Paweł Strzeliński (Katedra Urządzania Lasu), który powitał wszystkich zaproszonych gości. Następnie oddał głos prelegentom:

Marta Samulowska (Zespół Edukacji ESRI Polska)  opowiedziała o serwisie ArcGIS Online,  za pomocą którego można tworzyć interaktywne mapy, aplikacje oraz prezentacje. Serwis jest także jedną z największych baz danych GIS. Następnie przybliżyła projekt Community Maps Program, którego celem jest stworzenie bezpłatnej wielkoskalowej mapy świata gdzie dostawcami danych są  różne instytucje, a wśród nich również uczelnie (właśnie w ramach tego programu Sekcja planuje stworzyć nowoczesną mapę kampusu uniwersyteckiego).

Marek Kutarba (prezes Sekcji Geomatycznej Koła Leśników) przedstawił założenia metodyczne projektu „System Informacji Przestrzennej dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest realizowany przez członków Sekcji Geomatycznej przy wsparciu merytorycznym ESRI Polska oraz Katedry Urządzania Lasu.

Kamil Kondracki (doktorant Katedry Urządzania Lasu) przybliżył  projekt „GIS dla Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, który został zrealizowany w 2010 roku przez ówczesnych członków Sekcji Geomatycznej. Wielkim sukcesem projektu okazało się nie tyle samo jego wykonanie, lecz jego wdrożenie do praktycznego wykorzystania przy zarządzaniu Ogrodem.

Mapa numeryczna jako nowoczesne narzędzie jest wykorzystywana przez pracowników, a baza danych stale powiększana i aktualizowana.

Po wystąpieniu prelegentów na sali miała miejsce burzliwa dyskusja w której podsumowano możliwości wykorzystania GIS, jako narzędzia znajdującego szerokie spektrum zastosowań. Na szczególne uznanie zasługują uwagi dr inż. Andrzeja Jagodzińskiego (zastępca dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku), które nadawały szczególny wyraz prowadzonej dyskusji.

Sekcja Geomatyczna zaprasza do współpracy!!!

Marek Kutarba

Sekcja Geomatyczna KL