Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Seminarium Praktyczne metody ochrony nietoperzy w Beskidach | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Seminarium Praktyczne metody ochrony nietoperzy w Beskidach

14 marca 2012r  w Ośrodku Edukacyjnym Nadleśnictwa Piwniczna w Roztoce Ryterskiej odbyło się seminarium poświęcone praktycznym metodom ochrony nietoperzy w Beskidach.

Celem spotkania była prezentacja aktualnych dokonań, zagrożeń i potrzeb, a także dyskusja na temat przyrody Beskidów i praktycznych metod jej ochrony, ze szczególnym uwzględnieniem nietoperzy.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele: DGLP, RDLP w Krakowie, Nadleśnictwa Piwniczna, Nadleśnictwa Limanowa, Nadleśnictwa Stary Sącz, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, RDOŚ w Krakowie, samorządów terytorialnych, Kurii Diecezji Tarnowskiej, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „pro Natura”,  a także przedstawiciele prasy i TVP.

Swoje referaty (prezentacje) przedstawili:

Stanisław Michalik (Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna) – Działalność Nadleśnictwa Piwniczna prowadzonej w ramach LKP Lasy Beskidu Sądeckiego,
Rafał Szkudlarek (PTPP „pro Natura”) – Ochrona nietoperzy w Beskidach realizowana w ramach projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce”,
Iwona Szczygieł (ZPKWM) i Jolanta Węgiel (Wydział Leśny UP Poznań) – Bezpośrednie angażowanie społeczeństwa w ochronę przyrody – doświadczenia zdobyte na przykładzie konkursu plastycznego i akcji „Szlakiem podkowca”.
Ks. Piotr Drewniak (Diecezjalny Konserwator Zabytków) – Zabytkowe budownictwo sakralne Beskidów.

Po sesji plenarnej odbyła się sesja terenowa. Uczestnicy spotkania zwiedzili cerkiew, w której ze względu na nietoperze został wyremontowany dach. Pieniądze na remont świątyni pozyskano z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Organizatorami seminarium byli:

Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,