Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rysunkowy, żartobliwy pamiętnik Jacka Frankowskiego – wystawa karykatur | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Rysunkowy, żartobliwy pamiętnik Jacka Frankowskiego – wystawa karykatur

Dziekan Wydziału Leśnego UPP prof. dr hab. Piotr Łakomy zaprasza na wernisaż  i wystawę karykatur Jacka Frankowskiego. Wernisaż odbędzie się  w dniu 9 grudnia 2019 r o godz. 17.15 na parterze Kolegium Cieszkowskich przy ul. Wojska Polskiego 71 C w Poznaniu. Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2020 r. w godz. 8.00 – 18.00. Wstęp wolny

Jacek Frankowski – kilka słów o artyście

Leśnik, karykaturzysta i filmowiec – to Jacek Frankowski, można powiedzieć, że to człowiek – orkiestra. Jacek jest z wykształcenia leśnikiem a zamiłowania i pasji znakomitym rysownikiem prasowym i karykaturzystą. Jest twórcą postaci do słynnego, emitowanego co tydzień w TVP, w latach 1991 – 1994, „Polskiego ZOO” i rasowym twórcą rysunków satyrycznych, który przez wiele lat zasypywał gazety swoimi komentarzami na temat wydarzeń politycznych, ekonomicznych i obyczajowych oraz świetnymi karykaturami osób ze świata polityki i kultury. Jego rysunki i karykatury były drukowane w czołowych gazetach i czasopismach. Przez wiele lat rysowaliśmy razem do „Rzeczpospolitej”, najważniejszego wówczas ogólnopolskiego dziennika, do którego Jacek, będąc człowiekiem bardzo koleżeńskim „zaprowadził mnie za rękę” i przedstawił jako „młodego, zdolnego rysownika”. Tego się nie zapomina.

Będąc czynnym karykaturzystą dał się Jacek poznać jako wytrawny obserwator, jego karykatury zawsze oddają podobieństwo do modela. Co więcej jest Jacek jednym z nielicznych karykaturzystów portretowych, który potrafi rysować zabawne portrety na żywo, będąc otoczonym tłumem ludzi obserwujących powstawanie karykatury. Wiem coś o tym bo nie raz pracowaliśmy razem przy okazji różnych imprez firmowych czy eventów. Nie jest przy tym karykaturzystą złośliwym ale pobłażliwym – w tysiącach zrealizowanych pewnie, po dzień dzisiejszy, karykatur portretowych widać dużą dozę życzliwości dla modela. Niektóre z jego karykatur przeszły na trwałe do historii, np. praca pt. „Gesty polskie”, na której widzimy min. Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Papieża Jana Pawła II, generała Wojciecha Jaruzelskiego czy kardynała Józefa Glempa.    

Jacek Frankowski był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK, które do życia powołał Eryk Lipiński (1908 - 1991) i jego wieloletnim prezesem.

Prezentowana wystawa jest tak naprawdę wycinkiem ogromnego dorobku artystycznego Jacka Frankowskiego w dziedzinie rysunku satyrycznego, karykatury portretowej i ilustracji, nie tylko prasowej. Ekspozycja jest także rysunkową kroniką wydarzeń politycznych i społecznych, od prasowego debiutu w roku 1974 po dzień dzisiejszy.

 

Kurator wystawy - Dariusz Pietrzak, rysownik i karykaturzysta

sekretarz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK)

ZałącznikWielkość
PDF icon katalog_FRANEK_low.pdf31.98 MB