Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rusza polski oddział ProSilva | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Rusza polski oddział ProSilva

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku oficjalnie ruszy polski oddział ProSilva, który będzie działał w ramach Polskiego Towarzystwa Leśnego. ProSilva jest europejską federacją leśników, którzy promują gospodarowanie zasobami leśnymi z uwzględnieniem naturalnych procesów przyrodniczych w celu realizacji różnych funkcji pełnionych przez lasy względem społeczeństwa.

Federacja została założona w 1989 r. w Słowenii. Zgodnie z filozofią ProSilvy gospodarowanie zasobami leśnymi winno uwzględniać następujące zasady: zasadę odpowiedzialnej gospodarki leśnej i użytkowania lasu, utrzymanie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych, problematykę wykorzystania gatunków egzotycznych (tam, gdzie to możliwe i uzasadnione względami ekologicznymi) oraz winno uwzględniać środowiskową rolę lasów w krajobrazie. Dzięki uwzględnianiu naturalnych procesów przyrodniczych w gospodarowaniu zasobami leśnymi, minimalizowane jest ryzyko zarówno w odniesieniu do stabilności ekologicznej jak i ryzyko ekonomiczne prowadzonej gospodarki leśnej.

Leśnicy stowarzyszeni w ProSilvie są przekonani, że przejście od surowcowej gospodarki leśnej do gospodarowania z uwzględnieniem naturalnych procesów oraz hodowli lasu bliskiej naturze, jest możliwe niemal na każdym etapie rozwoju drzewostanu. W ramach wspierania i promocji takiego zarządzania lasami ProSilva kładzie szczególny nacisk na:

  • wymianę informacji w ramach regionalnych grup roboczych poszczególnych państw europejskich,
  • współpracę z instytucjami edukacyjnymi, naukowymi i innymi organami,
  • tworzenie tzw. lasów pokazowych (wzorcowych),
  • organizowanie spotkań i wycieczek (również dla studentów) po lasach wzorcowych.

ProSilva promuje strategie gospodarki leśnej, które optymalizują trwałość, ochronę i wykorzystanie ekosystemów leśnych w taki sposób, aby funkcje ekologiczne i społeczno-ekonomiczne były zrównoważone i opłacalne. Obejmuje zatem cele rynkowe i nierynkowe biorąc pod uwagę cały ekosystem leśny. Zgodnie z założeniami ProSilvy lasy w Europie zapewniają społeczeństwu następujące korzyści związane z:

  • ochroną ekosystemów leśnych,
  • ochroną gleby i klimatu,
  • produkcją drewna i innych użytków leśnych,
  • rekreacją oraz aspektami kulturowymi.

Próby powołania polskiej grupy roboczej trwały kilkanaście lat, stąd tez z nadzieją oczekujemy oficjalnego przystąpienia naszego kraju do federacji. Wówczas Polska stanie się kolejnym państwem aktywnie promującym zasady zrównoważonego zarządzania lasami. Grupy robocze federacji działają od lat w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Słowacji, Słowenii oraz Szwajcarii.

Osobami aktywnie biorącymi udział w tworzeniu polskiego oddziału ProSilvy są: Daniel Lemke (nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek), prof. dr hab. Dorota Dobrowolska (Zakład Ekologii Lasu, IBL w Sękocinie Starym), Jolanta Błasiak (Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych), dr hab. Maciej Pach (Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), dr hab. Leszek Bolibok (Wydział Leśny, SGGW w Warszawie), dr hab. Janusz Szmyt (Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Niebawem powstanie też strona internetowa naszego oddziału.

 

 

Janusz Szmyt