Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach

W maju 2021 r.  roku Katedra Entomologii Leśnej Wydziału Leśnego i Entomologii Drewna UPP wraz z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie rozpoczęły projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach.

W ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost znaczenia chrząszczy ambrozyjnych jako szkodników leśnych. Wiele z nich to gatunki inwazyjne, ze względu na ich nieprzeciętną zdolność do kolonizowania nowych terenów oraz duże znaczenie jako wektorów patogennych grzybów,  poświęca się im coraz większą uwagę.

Rodzime gatunki w ostatnich latach również odgrywają ważną rolę jako szkodniki techniczne, czego dobrym przykładem jest wyrynnik dębowiec, którego populacja dynamicznie zareagowała na pogorszenie się kondycji dębów wskutek złych warunków pogodowych (małe opady w połączeniu z wysokimi temperaturami).

Wyniki naszych badań mają przyczynić się do lepszego rozpoznania składu gatunkowego tej grupy owadów na terenie Puszczy Zielonki oraz opracowania skutecznej metody monitorowania liczebności chrząszczy ambrozyjnych.

Projekt zaplanowany jest na dwa sezony 2021-2022. W tym okresie na terenie lasów LZD w Murowanej Goślinie będą funkcjonowały liczne pułapki służące do określenia przydatności substancji wabiących w naszych warunkach.

O poszczególnych etapach badań będziemy informować na bieżąco poprzez stronę na portalu Facebook