Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Profesor Dariusz J. Gwiazdowicz przewodniczącym Komisji Naukowej Naczelnej Rady Łowieckiej | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Profesor Dariusz J. Gwiazdowicz przewodniczącym Komisji Naukowej Naczelnej Rady Łowieckiej

Na posiedzeniu Naczelnej Rady Łowieckiej powołano Komisję Naukową, a funkcję przewodniczącego tej Komisji powierzono prof. dr. hab. Dariuszowi J. Gwiazdowiczowi z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Najwyższą władzą w Polskim Związku Łowieckim (PZŁ) jest Krajowy Zjazd Delegatów, jednak na co dzień kierunki rozwoju polskiego łowiectwa wytycza Naczelna Rada Łowiecka (NRŁ) podejmująca uchwały i powołująca komisje problemowe. Na czele NRŁ stoi jej prezes, którym obecnie jest Marcin Możdżonek, były mistrz świata i Europy w siatkówce. Organem wykonawczym jest natomiast Zarząd Główny, na czele którego stoi łowczy krajowy. Funkcję tę od 31 stycznia 2024 r. pełni Eugeniusz Grzeszczak, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałek sejmu VII kadencji.

Na ostatnim posiedzeniu w dniu 4 lutego NRŁ podjęła uchwałę w sprawie powołania Komisji Naukowej. Dotychczas w ponad 100 letniej historii PZŁ takiej komisji jeszcze nie było. Funkcję przewodniczącego tej 11 osobowej grupy naukowców i specjalistów powierzono pracownikowi naszego Wydziału – prof. dr. hab. Dariuszowi J. Gwiazdowiczowi. Przedstawiciele Komisji 9 lutego 2024 roku wzięli udział w spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z sekretarzem stanu Mikołajem Dorożałą. Celem spotkania było wypracowanie zasad współpracy pomiędzy Ministerstwem a PZŁ. Komisja rozpoczęła swoją pracę od przygotowania projektu „Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030, z perspektywą do 2035”. W planach jest także raport „Polska bez myśliwych” wskazujący konsekwencje społeczne, gospodarcze i przyrodnicze zaniechania polowań, o czym wspominał przewodniczący Komisji podczas konferencji w Senacie RP. Ponadto Komisja dysponując swoim budżetem będzie stymulowała badania naukowe w kilku obszarach tematycznych.