Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Plantacje paulowni – jedno z najszybciej odnawialnych źródeł surowca drzewnego | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Plantacje paulowni – jedno z najszybciej odnawialnych źródeł surowca drzewnego

Paulownie (Paulownia sp.) należą do najszybciej rosnących gatunków drzewiastych na naszej planecie. W większości uprawiane są w Azji. Paulownie cechują się niezwykle szybkim wzrostem osiągając kilkanaście metrów wysokości oraz około 30-40 cm średnicy pnia nawet w ciągu 8-10 lat.

Drewno znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym i pomimo niewielkiej gęstości (blisko 400kg/m3) jest cenionym surowcem z uwagi na małą sękatość i jednolitą strukturę. Podstawowym problemem w uprawach paulowni była ich ekspansywność, która powstrzymywała zakładanie upraw w wielu krajach na świecie. Sytuacja zmieniła się z chwilą powstania krzyżówek in vitro, które nie rozmnażają się przez odrośla z korzeni i nie wytwarzają nasion. Spowodowało to istny boom na plantacje tego gatunku w wielu krajach europejskich. Czy przyniesie to rozwiązanie problemu zapotrzebowania na surowiec drzewny? Czas pokaże.

Najbardziej znane są dwie odmiany: Paulownia Clon in Vitro 112 znane jako Oxytree oraz Paulownia Shan Tong Hybrid F1.  Pierwsze uprawy paulowni zaczęły powstawać w Polsce w roku 2014 i na chwilę obecną nie możemy jeszcze stwierdzić czy uprawy będą strzałem w dziesiątkę czy może w ósemkę albo poza tarczę.

Na początku roku 2017 Wydział Leśny UP w Poznaniu (Katedra Użytkowania Lasu), nawiązał współpracę z firmą PGIEE Sp. z o. o., której celem jest rozpoznanie możliwości produkcyjnych oraz walorów użytkowych drewna Paulowni Shan Tong Hybrid F1.

W projekt aktywnie włączyli się także członkowie Sekcji Użytkowania Lasu, Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Urszula Strugarek, Natalia Smarul, Karol Tomczak i Aleksander Strugała To dzięki ich nieocenionej pomocy powstała doświadczalna plantacja paulowni Shan Tong, na której będą badane między innymi możliwości produkcyjne tej odmiany, w naszych warunkach klimatycznych. W przyszłości drewno pochodzące z plantacji będzie poddane szczegółowym analizom struktury, właściwości i trwałości.

Przed nami trudny początkowy okres pielęgnowania, odchwaszczania oraz nawadniania gleby. Niemniej jednak mamy nadzieję, że już za rok będziemy mogli przestawić wyniki pierwszych obserwacji.

Karol Tomczak

dr hab. Arkadiusz Tomczak