Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Perspektywy badawcze w kontekście strategii leśnej UE - aspekty techniczne i ekonomiczne | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Perspektywy badawcze w kontekście strategii leśnej UE - aspekty techniczne i ekonomiczne

Przez dwa dni (22-23 września 2021 r.) na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach,  odbywało się seminarium pracowników Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej pt. „Perspektywy badawcze w kontekście strategii leśnej Unii Europejskiej- aspekty techniczne i ekonomiczne”.

Seminarium podzielone zostało na część seminaryjną i terenową. W sesji seminaryjnej  prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz – kierownik nowo powstałej Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej przybliżył założenia unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności oraz nową strategię leśna UE w kontekście wyzwań związanych z budowaniem nowego paradygmatu zarządzania gospodarstwem leśnym.  W trakcie obrad, zwrócono uwagę na fakt, że dotychczasowe badania prowadzone przez pracowników Katedry, bardzo dobrze wpisują się w  problemy sygnalizowane w strategii rozwoju, która ma przekształcić UE w obszar neutralny klimatycznie „Zielony Ład”. Podkreślono, że leśnictwo w tym względzie będzie miało istotne znaczenie. W dyskusji, trwającej do późnych godzin wieczornych,  opracowano kierunki dalszych badań pracowników katedry wpisujące się w światowe trendy naukowe.

W drugim dniu odbyła się sesja terenowa, podczas której dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego  mgr inż. Iwo Gałecki wraz z  nadleśniczym  inż. Krzysztofem Durczakiem, przedstawili problemy zarządzania gospodarką leśną w układzie obecnych rozwiązań legislacyjnych i zmian klimatycznych.  Miłą niespodzianką dla uczestników seminarium była możliwość odwiedzenia byłej bursy w Laskach. Tu odbywały się kiedyś praktyki studenckie z mechanizacji leśnictwa. Historie tego miejsca przybliżył obecnym pan prorektor prof. dr hab. Roman Gornowicz – były kierownik Katedry Techniki Leśnej. Uczestnicy seminarium wrócili na uczelnie z nowymi pomysłami na projekty badawcze.