Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility OTWARCIE WYSTAWY "MARIA SKŁODOWSKA-CURIE. ZAKOCHANA W NAUCE" | Wydział Leśny i Technologii Drewna

OTWARCIE WYSTAWY "MARIA SKŁODOWSKA-CURIE. ZAKOCHANA W NAUCE"

Od poniedziałku, 16 października, w budynku Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, można oglądać wystawę "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”. Wystawa zainaugurowana została wykładem prof. Tomasza Pospiesznego z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Oficjalnego otwarcia dokonał prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, który zwrócił uwagę, że wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w murach UPP nie jest przypadkowa. W tym roku obchodzony jest rok  prof. Józefa Rivoliego, któremu właśnie wraz z  Marią Skłodowską-Curie oraz Romanem Dmowskim, nadany tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Dziekan podziękował również prof. dr hab. Izabeli Ratajczak kierowniczce Katedry Chemii  za inicjatywę i realizację pomysłu.

Wystawa oparta został na treści książki o tym samym tytule, autorstwa profesora Tomasza Pospiesznego. Ekspozycja skupia się na życiu Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni polonu i radu, która swoimi badaniami wprowadziła ludzkość w erę atomu. Wnikliwie przeanalizowano każdy aspekt życia tej wyjątkowej naukowczyni. Maria Skłodowska-Curie jest tu ukazana jako pilna uczennica, dobra córka, zakochana kobieta, czuła żona, troskliwa matka i babcia, namiętna kochanka oraz genialna uczona. W ten sposób odkrywamy Jej drugie oblicze, skrzętnie ukrywane i znane tylko najbliższym - Mani, Maniusi, Marii czy Mé, jak nazywały ją córki.

Twórcami wystawy są profesor Tomasz Pospieszny i Ewelina Wajs-Baryła, którzy od lat wspólnie realizują projekt edukacyjny o nazwie "Piękniejsza Strona Nauki". Projekt ten promuje udział kobiet w tworzeniu nauk ścisłych, co idealnie wpisuje się w dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie.

Wystawę będzie można zwiedzać w budynku Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Poznańskiego, przy ulicy Wojska Polskiego 75, do końca 2023 roku.

Iwona Cieślik - rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Wystawa Profesor Tomasz Poszpieszalski