Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Odkryto nowy rodzaj i nowy gatunek roztocza | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Odkryto nowy rodzaj i nowy gatunek roztocza

W minionym roku międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzi profesor Gwiazdowicz opisał nowe gatunki z USA, ale także nowy rodzaj i nowy gatunek, który nazwano Chapalaelaps secretumsternalis. Osobniki tego gatunku zebrano w Gujanie Francuskiej, a obecnie są one zdeponowane w kolekcji zoologicznej Uniwersytetu Stanowego Ohio w USA. Ponadto autorzy zrobili rewizję tej grupy roztoczy i dwa gatunki opisane wcześniej zaklasyfikowano do rodzaju Chapalaelaps. Są to gatunki stwierdzone w lasach Wenezueli, a obecnie zdeponowane w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Nazwa Chapalaelaps jest nawiązaniem do innego podobnego rodzaju Chapalania, nad którym autorzy pracowali kilka lat temu na podstawie materiału zebranego przez prof. D.J. Gwiazdowicza w stacji badawczej Panguana w Peru. Samica nowo opisanego gatunku ma wielkość około 0.8 mm, jest więc praktycznie niewidoczna gołym okiem. Dlatego musimy być świadomi tego, że mikrokosmos jaki nas otacza jest niezmiernie bogaty, a naukowcy nie ustają w wysiłkach by go poznać i opisać.

Ile gatunków żyje na tej pięknej planecie jaką jest Ziemia? Nie wiemy, opieramy się jedynie na szacunkach mówiących o kilku milionach, jednak mogą być one obarczone dość dużym błędem. Faktem jednak jest, że co roku opisuje się kilka tysięcy nowych, nieznanych dotąd gatunków nadając im charakterystyczną nazwę.

Kilkadziesiąt gatunków i kilka rodzajów z różnych zakątków świata np. z Arktyki, Australii, tajgi Syberyjskiej, pustyń Iranu czy lasów tropikalnych Ameryki Południowej opisał dotychczas prof. Dariusz J. Gwiazdowicz.

Link do publikacji

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01647954.2020.1838606?journalCode=taca20&fbclid=IwAR2kpFeyzpLfBO9pZXF16Qvn3JmjqkZxEoBidB8270obkZIz6gjWbtHkBz4

Rysunek strony grzbietowej i brzusznej Chapalaelaps secretumsternalisFotografie Chapalaelaps granulatus