Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna – piknik edukacyjny WLTD UPP | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna – piknik edukacyjny WLTD UPP

W piątek, 12 maja 2023 r. odbył się pierwszy piknik edukacyjny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna”. Wydarzenie to było skierowane do młodzieży z poznańskich liceów ogólnokształcących. W przygotowanych wykładach i warsztatach wzięło udział około 150 uczestników z czterech poznańskich szkół: XII Liceum Ogólnokształcące Marii Skłodowskiej Curie, VI Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego, XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Liceum Akademickie Da Vinci.

Wydarzenie rozpoczęły dwa wykłady:

• „Uwolnij zmysły – czyli jak wykorzystać sensorykę w projektowaniu mebli” - dr Beata Fabisiak, Katedra Meblarstwa,
  • „Opieńka – zabójca drzew, czy smaczny grzyb jadalny?” – prof. dr hab. Piotr Łakomy, Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Po wykładach młodzież w małych grupach udała się na wybrane przez siebie warsztaty, przygotowane dla nich przez wydziałowe Katedry:

• „Tajemnice kwiatów – budowa i morfologia kwitnienia wybranych roślin zielnych i drzewiastych” – Katedra Botaniki i Siedliskoznawstawa Leśnego,
  • „Przyrodnicze aspekty pory wiosennej w przyrodzie” – Katedra Botaniki i Siedliskoznawstawa Leśnego,
  • „Co skrywa w sobie gleba?” – Katedra Botaniki i Siedliskoznawstawa Leśnego,
  • „Czy w drewnie jest cukier?” – Katedra Chemicznej Technologii Drewna,
  • „Las pachnący żywicą” – Katedra Chemicznej Technologii Drewna,
  • „Owady naszych lasów” – Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej,
  • „Świat mikrogrzybów” – Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej,
  • „Małe grzyby o wielkim znaczeniu, czyli nieznane oblicze hub” – Katedra Inżynierii Leśnej,
  • „Zaprojektuj swój kącik relaksu w szkole: warsztaty kreatywne z długopisami 3D” – Katedra Meblarstwa,
  • „Z czego zrobić meble? – gatunki drewna z całego świata” – Katedra Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej.

Po części warsztatowej uczestnicy udali się do Ogrodu Dendrologicznego na Polanę Edukacyjną, gdzie studenckie koła naukowe przygotowały dla nich kolejne atrakcje. Młodzież miała okazję postrzelać z łuku, spotkać się z sokolnikiem, popilotować dronem. Można było zrobić doświadczenia chemiczne w warunkach polowych, zobaczyć jak tworzone są obrazy na drewnie za pomocą prądu, a także wziąć udział w kole fortuny. Na polanie znalazł się też czas na poleżenie na trawie i drobny poczęstunek.

Zapraszamy za rok na kolejną edycję pikniku „Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna”.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym to wydarzenie się odbyło:

Prowadzący warsztaty: prof. UPP dr hab. Edward Roszyk, dr hab. Magdalena Broda, dr inż. Monika Bartkowiak, dr inż. Marta Bełka, dr Beata Fabisiak, dr inż. Anna Gdula-Kaczmarek, dr inż. Irmina Maciejewska-Rutkowska, dr inż. Adam Majewski, dr inż. Agata Stachowiak-Wencek, dr inż. Radosław Witkowski, mgr inż. Piotr Kiciński, mgr inż. Jakub Loffler, mgr inż. Marlena Wojnowska;

Koło Leśników: Diana Fiedorowicz, Igor Florczyk, Hubert Gostomski, Zuzanna Grabowska, Karolina Iwicka, Michał Jessa, Hubert Kruszewski, Tomasz Kupski, Kacper Lizakowski, Katarzyna Obuchowska, Katarzyna Paluszkiewicz, Marysia Przybył, Dominika Przystupa, Maciej Słabuszewski, Martyna Stawarska, Marta Stefańska, Gosia Superson;

Koło Naukowe Technologów Drewna: Mikołaj Filip, Antoni Jakubowski, Martyna Plesińska;

Koło Naukowe Chemii Stosowanej „Spectrum”: Przemysław Gawrysiak, Martyna Jakubowska, Oliwia Kończak, Maciej Lenort, Karolina Pusia;

Serdecznie dziękujemy za bezcenną pomoc Paniom z dziekanatu WLTD – mgr inż. Katarzynie Włoch, Hannie Gładysiak oraz Magdalenie Zaremba.

Pomysłodawcy i organizatorzy pikniku:

- Dziekan WLTD, prof. dr hab. Piotr Łakomy,
- Zespół ds. promocji WLTD: mgr inż. Jolanta Węgiel, dr Beata Fabisiak, dr hab. Magdalena Broda, prof. UPP dr hab. Edward Roszyk.