Obchody 75-lecia Uniwersytetu w Braszowie z udziałem dziekana WLTD UPP profesora Piotra Łakomego

W dniach 26-29 października 2023 r. odbyły się uroczystości 75-lecia Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie (Rumunia), a zarazem 75-lecie studiów leśnych na tym uniwersytecie. Przy okazji jubileuszu odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Wydział Hodowli Lasu i Inżynierii Leśnej pod tytułem „CURRENT TRENDS IN FORESTRY PROGRAMS IN EUROPE”, na którym dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Marcin Pietrzykowski zaprezentowali wspólny referat pt. „Forestry education in Poland”.

Spotkanie było znakomitą okazją do dyskusji na temat studiów leśnych na uniwersytetach europejskich. Po seminarium gospodarze zaprezentowali uczestnikom nie tylko uniwersytet i wydział, ale także terenowe stacje badawcze.

Pierwsza stacja nosi nazwę Gârcini. Znajduje się w górach Piatra Mare (Karpaty Południowo-Wschodnie) i posiada hodowlę pstrągów, laboratoria zarządzania zwierzyną oraz domek myśliwski. Druga stacja multidyscyplinarna, znajduje się w Sânpetru (około 8 km od Braszowa), zajmuje powierzchnię około 3 ha i na jej terenie znajduje się wolierowa hodowla bażantów, niewielka szkółka leśna, ośrodek zarządzania zwierzyną łowną oraz hodowli lasu, laboratorium nauk o żywności, laboratorium doświadczalne neurobiologii, małe plantacje drzew owocowych, laboratorium kontroli energii odnawialnej z gruntowymi pompami ciepła oraz fotowoltaiką, a także kolekcja trofeów myśliwskich. Oba ośrodki wyposażone są w zaplecze socjalne, pokoje dla studentów i kadry, a nawet boisko piłkarskie.

Obecnie na Uniwersytecie Transylwańskim w ramach programu Erasmus+ przebywają studenci kierunku technologia drewna. Początki Uniwersytetu Transylwańskiego sięgają 1948 roku, od momentu utworzenia Instytutu Hodowli Lasu w Braszowie. W chwili obecnej na uniwersytecie kształci się pond 20 tysięcy studentów na 18 wydziałach. Na Uniwersytecie pracuje 1352 pracowników, w tym 762 kadry naukowo-dydaktycznej.