Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Noc Nietoperzy w Nadleśnictwie Limanowa | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Noc Nietoperzy w Nadleśnictwie Limanowa

8 października w siedzibie Nadleśnictwa Limanowa odbyła się Noc Nietoperzy - spotkanie sympatyków tych ssaków. Noc Nietoperzy to międzynarodowa impreza . Co roku w ponad 30 krajach  organizacje zajmujące się nietoperzami przygotowują prezentacje, wystawy i nocne spacery połączone z obserwacją. Jest to impreza polecana  przez organizację EUROBATS zajmującą się ochroną europejskich populacji nietoperzy.

Podczas ostatniej sesji konferencji stron Porozumienia o Ochronie Nietoperzy w Europie (istniejącego w ramach Konwencji Bońskiej) zdecydowano, że rok 2012 będzie Międzynarodowym Rokiem Nietoperzy.

Leśnicy bardzo aktywnie włączyli się do obchodów Roku Nietoperzy. Tydzień po zorganizowanej przez leśników  Nocy Nietoperzy w Czarnorzekach, miłośnicy tych ssaków zgromadzili się w Limanowej.

Były prelekcje, terenowy pokaz sprzętu używanego w badaniach nietoperzy, ognisko. Imprezę zaszczyciła pani Monika Lesz radca ministra w Ministerstwie Środowiska.

Dzień Nietoperzy rozpoczął się jeszcze za dnia spotkaniem w budynku nadleśnictwa Limanowa. Otworzył go i prowadził go Pan Jan Legutko nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa wraz z Jolantą Węgiel pracownikiem Wydziału Leśnego UP w Poznaniu.

W sesji plenarnej przedstawiono referaty:

Ochrona nietoperzy na terenie RDLP w Krakowie - Jakub Zygarowicz (Nadleśnictwo Limanowa)
Prezentacja projektu ” Ochrona różnorodności biologicznej na terenach leśnych w tym w ramach sieci Natura 2000 - promocja najlepszych praktyk” - Łukasz Porębski, Mirosław Jędrzejewski –  (CKPŚ)
Prezentacja projektu .” Występowanie nietoperzy w lasach w zależności od wieku, struktury przestrzennej i składu gatunkowego drzewostanów” - Andrzej Węgiel (Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Prezentacja projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce”- Jolanta Węgiel (Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura")

Wieczorem uczestnicy udali się do podnóża Łopienia, gdzie odbyła się część terenowa poprowadzona przez Krzysztofa Piksę i Wojciecha Gubałę (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).  Po części terenowej, uczestnicy rozgrzali się przy kominku w kwaterze myśliwskiej, gdzie na nich czekały regionalne wyroby z pobliskiej gminy Słopnice.

W imprezie wzięli udział  przedstawiciele okolicznych władz gminnych, naukowcy, pracownicy RDOŚ , młodzież,  leśnicy, przedstawiciele mediów.

Noc Nietoperzy zorganizowały wspólnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.