Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego

Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego. Pod takim tytułem ukazała się właśnie na rynku wydawniczym książka, w której profesorowie Dariusz J. Gwiazdowicz i Jerzy Wiśniewski odkrywają inne, nieznane dotąd oblicze jednego z najwybitniejszych polskich leśników – Józefa Rivolego (1838-1926). 

Profesor honorowy Józef Rivoli to postać wręcz legendarna. Leśnik, podróżnik, naukowiec, założyciel czasopisma „Przegląd Leśniczy”, wieloletni przewodniczący Wydziału Leśnego Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, działacz społeczny, nauczyciel akademicki… Jego wiedza z zakresu nauk leśnych była jak na owe czasy ogromna, dlatego był autorytetem, do którego często odwoływali się inni naukowcy. Jego wyjątkowy dorobek zawodowy zadecydował, że 15 grudnia 1922 senat Uniwersytetu Poznańskiego nadał mu doktorat honoris causa.

Po 100 latach od tego wydarzenia ukazała się książka, w której czytelnik odnajdzie nieznane dotąd obszary twórczości Józefa Rivolego. Zamieszczono w niej reportaż z podróży po Norwegii oraz dwie nowele, których akcja rozgrywa się w południowej Europie. Wszystkie trzy utwory autor opublikował w odcinkach w „Dzienniku Poznańskim” w latach 1899-1901, pod pseudonimem Józef Strumieniecki. W książce znajdują się także dwie powieści, które przetrwały do dnia dzisiejszego w postaci rękopisów. Ich tematyka dotyka relacji traperów oraz Indian ze szczepu Tuskarorów, a jedna z nich pt. „Puszcza i praira” (pisana w latach 1858-1860), to najprawdopodobniej najstarsza w języku polskim powieść na temat rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Inne opublikowane rękopisy dotyczą problematyki społecznej oraz politycznej przełomu XIX i XX w.  

Analiza nieznanych dotąd tekstów prof. Józefa Rivolego uświadamia czytelnikowi jak wyjątkową postacią był leśnik z Wielkopolski i jakie posiadał ukryte talenty. Natomiast ocena sytuacji politycznej w Polsce jaką dokonał 100 lat temu, może być inspiracją do wyrażania opinii i dziś, gdyż jest ona nadal aktualna.

 

 

Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego

Opracowanie: Dariusz J. Gwiazdowicz i Jerzy Wiśniewski

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2022, 594 str.

https://wydawnictwo.up.poznan.pl/products/nieznana-tworczosc-jozefa-rivolego-opracowali-i-do-druku-podali-dariusz-j-gwiazdowicz-i-j-wisniewski

 

 

Okładka książki Nieznana twórczość profesora Józefa Rivolego