Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Niedziela Festiwalowa przy Urzędzie Miasta Poznania | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Niedziela Festiwalowa przy Urzędzie Miasta Poznania

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17), dnia 22 kwietnia 2018 r., miało miejsce rozpoczęcie XXI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Był to pierwszy z pięciu dni obchodów festiwalu.

Wśród wielu ciekawych stoisk, było również reprezentujące Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w składzie studentów Koła Naukowego Dietetyków oraz Sekcji Biometrycznej Koła Leśników UPP. Do dyspozycji osób biorących udział w tegorocznym festiwalu, byliśmy w godzinach 11:00 - 15:00.

Przedstawiciele Koła Naukowego Dietetyków posiadali wagę, dzięki której oprócz pomiaru masy, można było również przeprowadzić analizę składu ciała, m. in. procentowy udział masy mięśni, tkanki tłuszczowej, czy wody we własnym organizmie. Oprócz tego była możliwość dokonania pomiaru wysokości, a następnie, dzięki tym dwóm urządzeniom, obliczenia BMI. Na dodatek była okazja, aby dowiedzieć się wielu przydatnych wiadomości, o tym jak zapobiegać otyłości, jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze, co zmniejsza ryzyko osteoporozy, jaka jest rola żywienia w leczeniu niedoczynności tarczycy. Ponadto można było uzyskać informacje o cukrzycy, a także o diecie dobrej dla mózgu.

W ostatnim czasie dużą uwagę zwraca się na skład produktów spożywczych, dlatego przedstawiciele Koła Naukowego Dietetyków, mieli przygotowane porównanie produktów zdrowych z tymi bardziej szkodliwymi dla zdrowia. Posiadali oni również lekturę wyjaśniającą znaczenie litery “E” wraz z numerami, które nierzadko pojawiają się na etykietach.

Było również coś dla żołądka. Nadarzyła się okazja do skosztowania przepysznych wypieków sporządzonych na bazie szpinaku, marchwi, czerwonej fasoli czy batatów.

Przedstawiciele Sekcji Biometrycznej Koła Leśników zaoferowali dokładne obejrzenie różnych rodzajów poroża oraz oręża dzika, a także wielu gatunków owadów w gablotach. Będąc przy tym stoisku, można było poznać gwarę myśliwską, a także nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew po nasionach, szyszkach oraz mając do dyspozycji kawałki drewna.

Czy można określić wiek drzewa bez ścinania go? - Tak! Służy do tego świder Presslera. Był on również dostępny wśród sprzętu wykorzystywanego w lasach. Znalazło się również coś dla miłośników książek. Na stoisku znajdowały się interesujące lektury dla dzieci, jak i dorosłych.

Dla najmłodszych dzieci były przygotowane kolorowanki o różnej tematyce: żywności, lasu i jego mieszkańców. Wyjątkową atrakcją okazało się jednak malowanie twarzy i rąk farbkami oraz nauka rozpoznawania tropów zwierzyny na piasku za pomocą specjalnych odlewów.

Z przyjemnością prowadziliśmy ciekawe rozmowy, dzieliliśmy się zdobytą wiedzą, własnym doświadczeniem i pasją. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści pana Adama Gatniejewskiego o ptakach, a konkretnie o jerzykach.

Mamy nadzieję, że wiele z przekazanych Wam informacji dostarczyło wiedzy i przyjemności, które pozostaną na długo.

 

Do zobaczenia za rok!

 

Martyna Ziegenhagen

Sekcja Biometryczna Koła Leśników UPP