Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility „Nie pozwólmy zniknąć im z naszego krajobrazu” – akcja Sekcji Przyrodniczej Koła Leśników | Wydział Leśny i Technologii Drewna

„Nie pozwólmy zniknąć im z naszego krajobrazu” – akcja Sekcji Przyrodniczej Koła Leśników

Pierwszym zrealizowanym w tym roku działaniem  Sekcji Przyrodniczej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu było ogłowienie wierzb, znajdujących się w Bolechowie.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia był kolega Michał Sołtysik: „Cały pomysł zrodził się w mojej głowie już 2 lata temu, kiedy pierwszy raz zobaczyłem bolechowskie wierzby - przepiękne, bardzo stare wierzby głowiaste, niestety nie ogławiane co najmniej od kilkunastu lat, przez co ich stan był bardzo zły, a spora część drzew zamarła całkowicie. Po dołączeniu w styczniu tego roku do sekcji przyrodniczej koła leśników, zaproponowałem, że w ramach działań sekcji moglibyśmy je ogłowić. Pomysł się przyjął. Po rozmowie z Sołtysem Bolechowa udało się ustalić właściciela wierzb a po rozmowie z właścicielem otrzymać zgodę na ogławianie." Czym jednak są wierzby głowiaste i dlaczego warto o nie dbać?

Wierzba głowiasta – to forma drzewa powstająca przez regularne ścinanie gałęzi na stałej wysokości. W wyniku ich regularnego obcinania i odrastania na wierzchołku pnia tworzy się charakterystyczne zgrubienie zwane głową wierzbową. Głowa wierzbowa z reguły pełna jest dziupli i szczelin, które zamieszkiwane są przez wiele zwierząt, w tym przez gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem. Z dziupli wierzb głowiastych korzystają między innymi: sikory, wróble, kaczki krzyżówki, dudki, sowy pójdźki i puszczyki, a nawet kraski. Zdarza się, że swoje gniazda na wierzbach głowiastych zakładają również bociany. Oprócz ptaków wierzby głowiaste często zamieszkiwane są przez wiele cennych gatunków owadów np. pachnicę dębową oraz coraz rzadsze trzmiele, które są drugim najważniejszym po pszczołach gatunkiem zapylającym rośliny. Z popękanych pni korzystają natomiast zające i jeże.

Wierzby głowiaste przynoszą korzyści nie tylko dla przyrody, ale również dla człowieka. Są dobrym źródłem drewna, ponieważ obcięte konary szybko odrastają, a na ich ogławianie nie potrzeba pozwolenia. Mają także wiele innych zalet, z których może korzystać człowiek. Zaprzestanie ogławiania wierzb, powoduje, że rozrośnięte do ogromnych rozmiarów gałęzie odłamują się, a drzewa umierają.

Na chwilę obecną ogłowiliśmy 18 drzew, do przycięcia zostały nam jeszcze tylko 3. Od pracownika Zespołu Wielkopolskich Parków Krajobrazowych dowiedzieliśmy się, że ,,nasze” wierzby zasiedlone są przez pachnicę dębową. Można więc stwierdzić, że sekcja przyrodnicza przyczyniła się do ochrony stanowiska chronionego gatunku. Na wiosnę w miejsce wierzb, które obumarły planujemy posadzić nowe. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy z sekcją. Wierzby głowiaste od wieków przynosiły korzyści człowiekowi i przyrodzie. Nie pozwólmy zniknąć im z naszego krajobrazu.”

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie Panu Doktorowi, Jarosławowi Szabanowi oraz wszystkim uczestnikom. :)

Tekst:Bogusia Waśko

zdjęcia: Ewa Kiełpińska