W dniach 29 – 30 października 2024 r. na terenie Ośrodka Naukowo -Edukacyjnego „Dwór Myśliwski Ustronie” LZD w Siemianicach, odbyło się seminarium pt. "Drzewo fundamentem współpracy".
Celem wydarzenia było upowszechnienie wiedzy na temat roli zadrzewień śródpolnych w współczesnym rolnictwie. Po przywitaniu uczestników przez prof. UPP dr hab. Wojciecha Kowalkowskiego, głos zabrał prof. dr hab. Piotr Mederski Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego, który podkreślił fakt, że zadrzewienia śródpolne od dawna są kojarzone z Wielkopolską. I dlatego cieszy się, że tak ważna tematyka jest podejmowana na jego wydziale.
Sesje referatową rozpoczął wykład dr Zbigniewa Pietrzaka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego na temat „Relacji człowieka z naturą” z punktu widzenia filozofii.
O dziedzictwie Dezydergo Chłapowskiego opowiedział mgr inż. Artur Golis z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Prekursorskie idee kształtowania krajobraz Generała Chłapowskiego mimo upływu prawie dwustu lat nic nie straciły na znaczeniu, a wręcz przeciwnie. Wczasach ocieplania klimatu ich znaczenie rośnie.
Dr hab. Marlena Baranowska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przedstawiła „Drzewo –filar współpracy rolników i leśników”.
Pierwszą sesję zakończył referat pt. „Szkody od zwierzyn” wygłoszony przez prof. UPP dr hab. Robert Kamieniarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Druga sesje rozpoczął wykład rolnika mgr Tomasza Jaskiela, który prowadzi 18 h gospodarstwo Lubuskie Augustowo. Gospodarstwo to jest prowadzone w myśl rolnictwa regeneratywnego, którego głównym celem jest odtworzenie i utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby. Drzewa dla tego typu gospodarstw są ważnym elementem.
Prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawiła jak wykorzystując rośliny leśne można realizować projekty, które kończą się wdrażaniem zarówno nowej technologii jak i nowego produktu o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych. I tak dzięki drzewom możemy mieć zarówno korzyści prozdrowotne, ekonomiczne i przyrodnicze.
Pan mgr Przemysław Lecyk z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, przedstawił, jak można sfinansować nasadzenia śródpolne.
W drugim dniu seminarium, uczestnicy wzięli udział w sesji terenowej. Pierwszym jej punktem była Szkółka leśna Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice. Sesje tą poprowadzili: dr hab. Robert Korzeniewicz, prof. dr hab. Wojciech Kowalkowski, dr hab. Adrian Łukowski, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedra Hodowli Lasu.
Następnym punktem było zwiedzanie szkółki leśnej i Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Sycowie. Sesję tą prowadzili gospodarze terenu: Józef Szymański – nadleśniczy Nadleśnictwa Syców, Marcin Dubicki – zastępca, kierownik arboretum Jarosław Sęktas.
ORGANIZATORZY
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Katedra Hodowli Lasu
- Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu
- Nadleśnictwo Syców
- Polskie Towarzystwo Leśne
- Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu
- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
- Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
KOMITET ORGANIZACYJNY
- Prof. UPP. dr hab. Wojciech Kowalkowski,
- Dr hab. Marlena Baranowska
- Dr hab. Robert Korzeniewicz
- Dr hab. Adrian Łukowski