Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Należy spojrzeć na nowo na badania, jakie do tej pory przeprowadzono nad arsenem i jego wpływem na rośliny | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Należy spojrzeć na nowo na badania, jakie do tej pory przeprowadzono nad arsenem i jego wpływem na rośliny

Publikacja opisuje zmienność form arsenu w czasie trwania doświadczenia. Badano podłoże oraz 2-letnie sadzonki dębu Quercus robur L. narażone na obecność As(III), As(V) lub DMA w dniu rozpoczęcia doświadczenia, po 3, 7, 12, 18, 25 i 33 dniach. Praca ta jest bardzo nowatorska i odważnie weryfikuje wiele dotychczasowych doniesień na temat arsenu i fitoremediacji tego metaloidu. Okazuje się, że dodanie jednej formy arsenu na początku doświadczenia, nie determinuje obecności tylko tej formy w kolejnych dniach. Autorzy udowodnili, że należy spojrzeć na nowo na wszystkie badania, jakie do tej pory przeprowadzono nad arsenem i jego wpływem na rośliny. Wzajemne przejścia jednej formy metaloidu w drugą oraz interakcje z innymi pierwiastkami mogą wpływać na obserwowane odpowiedzi roślin, które należy odczytywać jako wpływ nie jednej, a różnych form arsenu.

https://doi.org/10.1016/j.jhazmat.2020.124244

Budzyńska S., Niedzielski P., Mleczek M. 2021. Time-dependent changes of arsenic and its selected forms in a hydroponic experiment with Quercus robur L.. Journal of Hazardous Materials 405:124244. 

Link do pobrania bezpłatnie pełnej wersji pracy aktywny do 18 marca 2021: https://authors.elsevier.com/a/1cUNh15DSlHOuc