Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowe seminarium „Szacowanie biomasy drzew i drzewostanów metodami teledetekcyjnymi” | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Międzynarodowe seminarium „Szacowanie biomasy drzew i drzewostanów metodami teledetekcyjnymi”

Katedra Urządzania Lasu z Wydziału Leśnego  na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zaprasza na międzynarodowe seminarium  „Szacowanie biomasy drzew i drzewostanów metodami teledetekcyjnymi” oraz warsztaty  z zakresu naziemnego skaningu laserowego i dendrochronologii, które odbędą się w dniach 23-24 maja 2013 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Dynamiczny rozwój technologii informatycznych, miniaturyzacja sprzętu oraz powszechna jego dostępność spowodowały, że urządzenia i metody zarezerwowane do niedawna dla największych laboratoriów badawczych obecnie są już standardowo wykorzystywane w badaniach ekosystemów leśnych.

Najlepszym przykładem jest rozwój metod teledetekcyjnych, które ewoluowały od pierwszych satelitów meteorologicznych (lata 60.), poprzez lotniczy skaning laserowy (lata 90.) do naziemnego skaningu laserowego (ostatnia dekada).

Technologie te są bardzo przydatne w szacowaniu biomasy drzew i drzewostanów. W przypadku dużych obszarów leśnych, najlepiej sprawdzają się metody lotnicze i satelitarne, ale ciągle wymagają one kontroli i referencji, w przypadku których optymalnym rozwiązaniem jest naziemny skaning laserowy pojedynczych drzew.

Waga omawianej problematyki powoduje, że w ostatnich latach pojawia się coraz więcej projektów ukierunkowanych na testowanie oraz wdrażanie nowoczesnych technologii teledetekcyjnych w badaniach leśnych. Jednym z nich jest unijny projekt: „Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia Pomerania”, w ramach którego Katedra Urządzania Lasu organizuje niniejsze seminarium oraz warsztaty.

w imieniu organizatorów
dr inż. Paweł Strzeliński