Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych

Na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 26 lipca 2012 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych.

Wykład wprowadzający wygłosił  prof Robert Lane z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jeden z najbardziej zasłużonych badaczy kleszczy i boreliozy na świecie. Profesor Joanna Zajkowska i dr hab. Maciej Kondrusik z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przybliżyli nam jak rozpoznać i leczyć boreliozę oraz KZM. Profesor Edward Sinski (Wydział Biologii UW) i dr Jerzy Michalik (ZMZ UAM) zaprezentowali słuchaczom biologię i ekologię gatunków kleszczy występujących w Polsce.

Prelegenci położyli duży nacisk na profilaktykę chorób odkleszczowych – wielokrotnie powtarzali, co robić by nie stać się ofiarą kleszcza. Wydział Leśny w UP w Poznaniu reprezentował dr Grzegorz Górecki z dynamicznym i ciekawym referatem prezentującym obecny stan wiedzy o włośnicy. W przerwie można było obejrzeć bohaterów referatów pod mikroskopem.

Wśród około 180 słuchaczy był Zastępca Dyrektora PGL Lasy Państwowe Marcin Polak oraz przedstawiciel Ministra Środowiska Rafał Nowicki, dziekani wydziałów leśnych z Poznania, Krakowa i Warszawy, dyrektorzy IBL i ID PAN oraz wielu leśników, a także sporo osób niezwiązanych z branżą leśną. Wagę tematu podkreślało zainteresowanie mediów naszą konferencją. Z okazji konferencji Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu wydała Vademecum wybranych chorób odkleszcowych w środowisku leśnym. Osoby zainteresowane książką są proszone o kontakt na mail: wierzba@up.poznan.pl.

 dr inż. Anna Wierzbicka