Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Śladami absolwentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Śladami absolwentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP

Aleksander Matulewicz (1908-1998) studiował leśnictwo na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1930-1934. Od 1945 roku pracował w Głównym Urzędzie Morskim. Organizował służbę ochrony wybrzeża, a następnie po określeniu szkód powstałych na skutek działań wojennych, prowadził prace nad doprowadzeniem do należytego stanu wydm i lasów wydmowych w granicach pasa technicznego. Od 1954 do 1974 roku był inspektorem, a następnie naczelnikiem Wydziału Ochrony Wybrzeża w Gdańskim Urzędzie Morskim. Do osiągnięć Aleksandra Matulewicza na tym stanowisku należy zaliczyć uporządkowanie zagadnień ochrony wybrzeża przez realizację pomiaru geodezyjnego pasa nadbrzeżnego oraz opracowanie inwentaryzacji brzegu i długofalowych planów jego zagospodarowania. Biogram inż. Aleksandra Matulewicza znalazł się w Encyklopedii Inżynierii Morskiej napisanej przez Bolesława K. Mazurkiwicza (2009).
Niedawno WLTD wzbogacił się o cenne pamiątki historyczne z początku działalności naszego Wydziału. Syn Aleksndra Matulewicza Pan Marian Matulewicz wraz z żoną Panią Zofią Matulewicz przekazali nam pamiątki po ojcu. Wśród nich znalazł się oryginał pracy inżynierskiej z 1934 roku pt. „Stan gospodarki drzewnej w Północno-Wschodnich Województwach Rzeczypospolitej Polskiej”, wykonanej w Zakładzie Administracji i Rachunkowości Leśnej pod kierunkiem Profesora Stefana Studniarskiego, kopia dyplomu ukończenia studiów, wiele zdjęć z czasów studiów 1930-1934, ukazujących życie studenckie w dawnym Poznaniu.

Tekst - Prof. dr hab. Piotr Łakomy Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

wycieczka wydziałowa Maj 1931 r.
wycieczka do N-ctwa Zielonka 15.05.1933 r.Poznań, czerwiec 1933 r.Poznań, czerwiec 1933 r.wycieczka III roku do Ordynacji hr. Skórzewskiego, Czerniejewo czerwiec 1933 r.wycieczka wydziałowa
Wieczorek A.K.W. w Poznaniu 21.01.1933 r.Bal Koła Leśników UP, Poznań 12.02.1934 r.Palmiarnia, 14.05.1932 r.Poznań, czerwiec 1933 r.wycieczka wydziałowa
wycieczka wydziałowa, czerwiec 1931 r.Poznań-Sołacz, czerwiec 1933 r.wycieczka wydziałowa 30.04.1932 r.leśnicy na uprawie w nadbrzeżnym pasie technicznym, Gdański Urząd Morski – obwód Sztutowo, oddz. 25g, 23.10.1967 r.