Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Książka biograficzna o profesorze Ludwiku Sitowskim | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Książka biograficzna o profesorze Ludwiku Sitowskim

W serii wydawniczej „Biografie Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” ukazała się właśnie monografia dotycząca aktywności zawodowej i społecznej znanego leśnika i entomologa prof. Ludwika Sitowskiego.

Profesor Ludwik Sitowski pracował początkowo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uzyskał stopień doktora oraz habilitację. Do Poznania przybył w 1919 roku i aż do śmierci w 1947 roku (z przerwą podczas II wojny światowej) prowadził zajęcia dla studentów leśnictwa. Światowy rozgłos przyniosły mu prace badawcze z zakresu biologicznej walki z niektórymi szkodliwymi gatunkami owadów spotykanymi w środowisku leśnym. Były one na tyle nowatorskie, że kierowany przez niego Zakład był w owym czasie swoistego rodzaju mekką, odwiedzaną przez entomologów z Europy i USA. Przyjeżdżający naukowcy pragnęli uzyskać informację na temat pasożytniczych owadów (parazytoidów), które wykorzystywano do walki biologicznej ze szkodnikami zarówno drzewostanów iglastych jak i liściastych. Warto przypomnieć także, że to dzięki jego zaangażowaniu i badaniom naukowym utworzono Pieniński Park Narodowy, o czym dziś nie wszyscy pamiętają. Profesor L. Sitowski pełnił także wiele ważnych funkcji m.in. był dziekanem Wydziału Rolniczo-Leśnego (1920/21) oraz rektorem Uniwersytetu Poznańskiego (1925/26). Jego ogromną pasją było polowanie, które uważał za doskonałe źródło wiedzy przyrodniczej.

Jego szacunek do wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie społeczne, wykształcenie czy zamożność, a także wyjątkowe poczucie humoru, zjednywały mu rzesze sympatyków. Niestety, ta wybitna postać została zapomniana. Nie ma na naszej Uczelni najmniejszych oznak pamięci dla tego wybitnego uczonego. Być może książka przypominająca jego ogromne zasługi naukowe, dydaktyczne i społeczne zainspiruje do poszukiwania sposobów upamiętnienia tego wybitnego leśnika.

Dariusz J. Gwiazdowicz, Jerzy Wiśniewski

Ludwik Sitowski (1880-1947)