Kompleksowe ćwiczenia terenowe

W dniach 13-17 kwietnia 2016 r. odbyły się kompleksowe ćwiczenia terenowe dla studentów studiów niestacjonarnych I stopnia. W tym roku w programie ćwiczeń przewidziano zapoznanie się z elementami gospodarki leśnej w nadleśnictwach górskich. Pierwszy dzień obejmował wizytę w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy oraz w szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Śnieżka.

Spore zainteresowanie wzbudziły dyskusje dotyczące ochrony jesionów (LBG) oraz sposobów zabezpieczenia sadzonek przed kaprysami klimatu (bezśnieżne zimy, silne upały). W kolejnym dniu grupa odwiedziła kompleksy leśne w Górach Sowich w Nadleśnictwie Świdnica gdzie obserwowano piękne odnowienia naturalne, zapoznano się też z zagospodarowaniem turystycznym oraz oryginalnymi pomysłami na wywóz drewna. Padający deszcz zrekompensowała miła atmosfera i ciepły posiłek przy ogniskach.

W Nadleśnictwie Wałbrzych wiele zapytań dotyczyło nielegalnego pozyskania węgla z terenów leśnych (tzw. biedaszyby), studenci odwiedzili jedno z miejsc takiego pozyskania. Poza zagadnieniami typowo leśnymi jednym z ciekawszych tematów rozmów była współpraca nadleśnictwa z lokalnymi jednostkami samorządowymi i społecznymi. Z uwagi na sprawę "złotego pociągu" notuje się zwiększony napływ turystów i różnych organizacji. Szczególne podziękowania należą się nadleśniczemu Nadleśnictwa Wałbrzych za specjalne uruchomienie wyciągu na Górę Dzikowiec oraz obfity poczęstunek dla wszystkich uczestników.

W kolejnym dniu grupa studentów zapoznała się z gospodarką leśną oraz zagospodarowaniem turystycznym w Karkonoskim Parku Narodowym. Wywiązały się ciekawe dyskusje dotyczące tematów związanych z użytkowaniem i hodowlą lasu. Ostatni dzień w Górach Izerskich obfitował w wiadomości związane z kompleksową gospodarką w Nadleśnictwie Szklarska Poręba.

Organizatorem ćwiczeń była Katedra Użytkowania Lasu

Szczególne podziękowania kierujemy dla następujących osób: Dyrektor Leśnego Banku Genów w Kostrzycy – Czesław Kozioł, Kierownik Zespołu Pracowni Badawczo Wdrożeniowych w Leśnym Banku Genów – Małgorzata Pałucka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Śnieżka – Jarosław Zając, Leśniczy Szkółkarz – Marcin Żołna, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica – Jan Dzięcielski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych – Gabriel Grobelny, Z-ca Nadleśniczego – Marek Nogawka, Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego – Andrzej Raj, Nadleśniczy (KPN) – Krzysztof Bisaga, pracownik Nadleśnictwa Szklarska Poręba – Jakub Tomza

Tekst i zdjęcia  Marcin Jakubowski