W dniu 8 września 2023 r., w czasie Targów EKO-LAS w Mostkach k. Świebodzina, odbyły się IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu była, jak zawsze, współorganizatorem tej imprezy – razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Serdeczne wyrazy wdzięczności dla Łukasza Rachubińskiego i Radosława Wańkowicza, którzy godnie reprezentowali MTP i włożyli wiele wysiłku w organizację Mistrzostw.
Jako dumni współgospodarze chcielibyśmy pogratulować wszystkim uczestnikom odwagi i podziękować za stworzenie wspaniałego, sportowego wydarzenia. Wyścigi finałowe – pełne rywalizacji i emocji, dzięki świetnej postawie zawodników, przebiegły w przyjacielskiej atmosferze. Konkurencją decydującą o wejściu do finału było ułożenie wieżyczki z 5 klocków w jak najkrótszym czasie. Rekordowy czas uzyskał w tej konkurencji Marian Korzystka – zaledwie 54,33 sekundy, niemniej stawka była bardzo wyrównana – zawodnicy którzy weszli do finału uzyskali czasy ułożenia wieżyczki krótsze niż 92,14 sekundy. Ośmiu najszybszych zawodników to Dawid Gardygajło (czas: 1 minuta 32,14 sekundy), Bartosz Bieruta (czas: 1 minuta 30,30 sekundy), Piotr Kwiatkowski (czas: 1 minuta 25,94 sekundy), Arkadiusz Borowik (czas: 1 minuta 24,93 sekundy), Kacper Kaczyński (czas: 1 minuta 24,30 sekundy), Adam Lebioda (czas: 1 minuta 14,60 sekundy), Krystian Spera (czas: 1 minuta 9,02 sekundy) i Marian Korzystka (czas: 54,33 sekundy). To właśnie ci operatorzy ścigali się parami w finale w systemie pucharowym. Zwycięzca pojedynku przechodził do dalszego etapu. Wyścig składał się za każdym razem z takich samych konkurencji: najpierw załadunek pięciu kłód z lewej i pięciu z prawej strony maszyny (kłody musiały być chwytane pojedynczo), następnie wyciągnięcie 3 kłód z „bramek” (w stronę maszyny, pod kątem 45° i wzdłuż maszyny) – jeśli bramka została uszkodzona zawodnik musiał załadować po dwie „karne” kłody za każdą bramkę, potem znana już „wieżyczka” i na końcu znowu załadunek pięciu kłód i chwycenie ostatniej, finałowej, kłody – już bez ładowania. Najlepszy czas ćwierćfinałów uzyskał Bartosz Bieruta na forwarderze John Deere (4 minuty 40,8 sekundy), w półfinałach najszybszy był Kacper Kaczyński także na maszynie John Deere (4 minuty 29,22 sekundy) by w finale poprawić ten wynik i uzyskać 4 minuty 04,47 sekundy. Na podium stanęli: z 3 miejscem Piotr Kwiatkowski, wicemistrz Marian Korzystka i zwycięzca turnieju – Kacper Kaczyński.
Komisja sędziowska obejmowała sędziów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (sędzia główny – dr inż. Krzysztof Polowy, Sędziowie pomocniczy: prof. UPP Włodzimierz Stempski i dr inż. Jakub Jakubowski) oraz sędziów pomocniczych oddelegowanych przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie (Marta Ucinek i Arkadiusz Wojciechowicz) oraz Polski Związek Pracodawców Leśnych (Dominik Kurowiak i Wojciech Wójtowicz). Serdecznie dziękujemy sędziom za włożony trud i profesjonalną postawę. Zawody komentował dr inż. Zenon Pilarek.
Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy firmom użyczającym najlepszej światowej klasy maszyn do Mistrzostw – bez was nie moglibyśmy wyłonić najlepszej krajowej klasy operatorów! Forwardery zostały udostępnione przez Forex Polska Sp. z o.o. (dwa forwardery John Deere), Arcon Polska Sp. z o.o. (forwarder Komatsu), Kopa-Kamiński Maszyny Leśne Sp. z o.o. (maszyna Rottne) oraz CDN ERGO Sp. z o.o. (Ponsse).
Na końcu najważniejsze podziękowania: dla przybyłych widzów – za gorący doping i stworzenie atmosfery sportowego święta. Zapraszamy na kolejne edycje!
Tekst: dr inż. Krzysztof Polowy
Zdjęcia: dr inż. Jakub Jakubowski