GIS Day 2019

13.11.2019r. Sekcja Geomatyczna Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została zaproszona na Dzień Systemów Informacji Geograficznej (w skrócie GIS Day) organizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Collegium Geographicum.

Reprezentacja Sekcji w skład której wchodzili:
inż. Rafał Borkowski, Karolina Duńska, Dawid Nowakowski oraz Wiktoria Michalecka mieli nie lada wyznanie, w jaki sposób zaciekawić współczesną młodzież tematami związanymi z nowoczesnymi pomiarami i skanowaniem lasu, jednocześnie nie zapominając o całej otoczce historycznej, czyli jak kiedyś dokonywano pomiarów i z jakimi problemami się borykano.

Podczas uroczystości odbywały się różnorodne prelekcje wygłaszane przez pracowników wydziału, reprezentantów firm branżowych oraz wybranych uczelni, związanych ściśle z tą tematyką. Około godziny 10:40, przyszedł czas na prelekcję Rafała i Karoliny. Tematem ich wystąpienia były „Różne metody skanowania, czyli las w 3D”. To trwające ponad 12 min wystąpienie przykuło uwagę niejednego słuchacza spośród wszystkich zgromadzonych na sali.

Na holu głównym przed aulą znajdowały się stoiska, z którymi można było się zapoznać w czasie przerw. Tematyka była przeróżna począwszy od ogólnych informacji o wydarzeniu, ukazaniu metod i narzędzi używanych kiedyś do pomiarów wysokości drzew, aż po symulatory dronów.

Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, spora część młodych ludzi chciała poznać zastosowanie i metody pomiarów niepozornie wyglądającymi urządzeniami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez naszą sekcję. Pod okiem Dawida i Wiktorii, którzy uprzednio zostali przeszkoleni przez prezesa sekcji, każdy zainteresowany mógł przekonać się „na własnej skórze” jak się takim urządzeniem posługiwać.

Mimo deszczowej pogody wszyscy wrócili z uśmiechami na twarzy oraz z mnóstwem nowych pomysłów, wszakże takie spotkania nie tylko dają początek natchnieniom, ale również uczą wspólnego, zorganizowanego działania w sekcji.

Rafał Borkowski