Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Eko-Aktywni z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna UPP | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Eko-Aktywni z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna UPP

Wywieszeniem schronu dla nietoperzy na terenie Ogrodu Dendrologicznego UPP  zakończył się roczny projekt „EKO-AKTYWNI” organizowany przez firmę Aquanet S.A. Projekt realizowany był przez  Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „OTWARTE DRZWI”. Partnerami w jego realizacji byli: Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

8 października 2020 r.  grupa młodzieży z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Otwarte Drzwi” w Poznaniu przybyła do Ogrodu Dendrologicznego. Tu na polanie edukacyjnej przywitał ich kierownik ogrodu dr Tomasz Maliński. Po przywitaniu, uczestnicy mieli okazję zwiedzenia najstarszej części ogrodu, po której oprowadził ich Szymon Nowakowski. Wycieczka zakończyła się wywieszeniem schronu dla nietoperzy, który uczestnicy wykonali podczas warsztatów.

EKO-AKTYWNI” to projekt o charakterze ekologiczno –  edukacyjno – społecznym, którego głównym celem było poznanie i czynna ochrona: ptaków, nietoperzy, owadów. W czasie jego realizacji  odbywały się  tematyczne prelekcje edukacyjne: świat owadów (prof. dr hab. Andrzej Mazur, mgr inż. Radosław Witkowski - UPP),  nocni łowcy (mgr inż. Jolanta Węgiel UPP),  ptaki polskich lasów (mgr inż. Karolina Kapałka RDLP w Poznaniu). Po każdej prelekcji uczestnicy projektu mieli okazję czynnie zaangażować się w ochronę poznanych zwierząt, poprzez budowanie dla nich schronów. W efekcie warsztatów powstało łącznie 300 schronień (100 budek dla ptaków,100 dla nietoperzy oraz 100 dla owadów).

W działaniach uczestniczyły dzieci, również z niepełnosprawnością, wraz z rodzicami, dziadkami, znajomymi. W warsztatach wzięli również udział liczni wolontariusze m.in. z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z Poznania oraz grupa wolontariatu pracowniczego Aquanet S.A. Wspólne działania pozwoliły na aktywizację osób w różnym wieku, pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Ponadto zaangażowanie w projekt osób z niepełnosprawnością istotnie przyczynił się do wzrostu udziału tych osób w działaniach na rzecz ochrony przyrody.