Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna wraz z dyrektorem Ogrodu Dendrologicznego przekazali sadzonki „świerka palmowego” Nadleśnictwu Bystrzyca Kłodzka

W 2016 roku podczas sesji terenowej w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka pokazano nam szczególny egzemplarz świerka pospolitego, który leśnicy potocznie nazywali „świerkiem palmowym”. Uwagę zwracała niespotykanie ukształtowana korowina przypominająca pień palmy. Po pokazaniu zdjęć Dyrektorowi Ogrodu Dendrologicznego Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zrodził się pomysł pobrania zrzezów i podjęcia próby wegetatywnego rozmnożenia tego egzemplarza. Inicjatywa okazała się tym bardziej warta podjęcia, że świerk rósł w drzewostanie uszkodzonym przez suszę i kornika drukarza, a jednocześnie porażonym przez korzeniowca drobnoporego i opieńkę. W dniu 15 października 2019 roku pracownicy Wydziału pozyskali materiał ze „świerka palmowego”, a także z innego egzemplarza o wyjątkowo wąskiej koronie wskazanego przez pracowników nadleśnictwa. Obiecaliśmy wtedy, że jeśli uda się nam rozmnożyć te świerki to część sadzonek przekażemy do Nadleśnictwa. Zrzezy zostały zawiezione do Szkółki Krzewów Ozdobnych Sylwester Tomszak w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie dokonano szczepienia.

W dniu 24 lipca 2023 roku obietnica została spełniona. Po trzech latach hodowli w Ogrodzie Dendrologicznym, Dyrektor Ogrodu dr inż. Tomasz Maliński oraz Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP prof. dr hab. Piotr Łakomy przekazali na ręce Pana Jerzego Adamka Nadleśniczego Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka, w towarzystwie Pana Antoniego Zielińskiego kilkadziesiąt sadzonek dwóch typów świerków, które nazwane zostały przez nas roboczo Picea abies „Palma” i Picea abies „Świeca”. Nasz dar jest tym cenniejszy, że w tym roku silny wiatr uszkodził koronę „świerka palmowego”, a korniki i opieńka dokończyły dzieła. W Ogrodzie Dendrologicznym Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu posadziliśmy także po kilka sadzonek z tych dwóch potencjalnych odmian. Liczymy, że powtórzą cechy drzew matecznych.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy