Dziekańska wizyta na Wydziale Leśnym i Nauk Drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze

W dniach 18-20 lipca 2022 r dziekan prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz prodziekan ds. studiów prof. UPP dr hab. Janusz Szmyt wizytowali Wydział Leśny i Nauk Drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Pierwszego dnia wizyty odbyło się spotkanie z władzami wydziału, przyjęli nas dziekan prof. dr inż. Róbert Marušák, prodziekan ds. strategii, rozwoju i współpracy międzynarodowej inż. Radek Rinn, prodziekan ds. nauki, badań i szkoły doktorskiej doc. dr. inż. Tomáš Kušta, prodziekan ds. zapewnienia jakości dr inż. Jan Kašpar oraz prodziekan ds. studiów dr inż. Markéta Kalábová. Były prezentacje wydziałów i ożywiona dyskusja na temat możliwości współpracy dydaktycznej i naukowej pomiędzy jednostkami. W godzinach popołudniowych pojechaliśmy do lasu doświadczalnego w Kostelcu, gdzie doc. Ivana Tomášková. przedstawiła doświadczenia prowadzone przez naukowców z wydziału na temat reakcji świerków na stres wodny w aspekcie ich podatności na atak ze strony kornika drukarza. Po drodze profesor Jiří Remeš , prorektor ds. studiów wprowadził nas w długoletnie badania na temat różnych wariantów przebudowy drzewostanów świerkowych. Drugiego dnia pojechaliśmy w góry – Rudawy, aby przyjrzeć się efektom zalesienia powierzchni zniszczonej przez kwaśne deszcze prawie 40 lat temu. W okolicy miasta Litvínov czescy leśnicy oraz dr Roman Modlinger pokazali nam między innymi porażenie świerków kłujących, wprowadzanych obok świerka pospolitego, przez Gemmamyces piceae. Patogen, który zaatakował pączki świerków kłujących, a następnie świerków pospolitych spowodował zamieranie tego pierwszego gatunku. Obecnie po kilku latach intensywnych porażeń choroba ustępuje. Pod wrażeniem gościnności czeskich leśników, a także władz praskiego Wydziału Leśnego i Nauk Drzewnych wróciliśmy do Poznania z nadzieją na owocną współpracę między naszymi jednostkami.

Zdjęcie zbiorowe dziekani WLTD UPP z naukowcami z Pragi