DYSKUSJA O BEZPIECZEŃSTWIE W NAUCE

W dniach 4-5 maja 2023 r. odbyło się w Pradze spotkanie przedstawicieli krajowych rad doradczych ministerstw nauki „Meeting of the Secretaries of the National Advisory Council for Science and Technology Policy”. Polskie ministerstwo reprezentował pracownik naszego Wydziału prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz z Komitetu Polityki Naukowej.

Organizatorem spotkania było Biuro Rady ds. Rozwoju i Innowacji, które jest organem konsultacyjnym rządu Republiki Czeskiej w zakresie nauki, badań naukowych i innowacji. Wśród uczestników byli przedstawiciele: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji i Szwajcarii.

Tematem przewodnim dyskusji była ochrona nauki i otwartego dostępu do badań naukowych, a uczestnicy rozmawiali m.in. na temat stanu ochrony wiedzy w Unii Europejskiej oraz stanowiska dotyczącego współpracy naukowej z Chinami. Odniesiono się również do obecnej sytuacji na Ukrainie i problemu udziału rosyjskich naukowców w różnego rodzaju projektach i badaniach naukowych prowadzonych we współpracy z europejskimi przedstawicielami nauki. Ponadto dyskutowano w jaki sposób zrównoważyć bezpieczeństwo wiedzy i kontrolę dostępu do tzw. wrażliwych technologii (wojskowych, medycznych, produkcji żywności).

Jednym z głównych wniosków była propozycja szerokiej dyskusji w celu wypracowania krajowych strategii łączących swobodę i otwartość badań naukowych, współpracą międzynarodową z ograniczeniami w transferze wiedzy do krajów, które w przyszłości mogą wykorzystać ją do zbudowania dużego potencjału gospodarczego i skierowania go przeciwko interesom np. Polski.

Kolejne takie spotkanie odbędzie się w Belgii w dniach 16-17 listopada 2023 r.

Zdjęcie grupowe uczestników spotkaniaSala obrad