Dr hab. Mariusz Bembenek

24 marca 2023 roku, na 36. posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne, dr inż. Mariusz Bembenek otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.

Rozprawa habilitacyjna Efektywność zmechanizowanego pozyskiwania drewna w zależności od składu gatunkowego i wieku drzewostanów przedrębnych obejmowała pięć prac naukowych dotyczących badań w drzewostanach iglastych, mieszanych oraz liściastych. Badania dotyczyły ekonomicznych i środowiskowych konsekwencji zmechanizowanego pozyskiwania drewna oraz jakości sortymentów drzewnych gatunków liściastych pozyskiwanych harwesterem.

Wyniki badań pochodziły z kilku projektów naukowych, m.in. z międzynarodowego projektu realizowanego w 6. Programie Ramowym Unii Europejskiej oraz pracy zleconej przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

Habilitant otrzymał recenzje, w których zwrócono szczególną uwagę na bardzo bogaty dorobek składany do uzyskania stopnia dra hab., obejmujący 24 prace indeksowane przez Web of Science (łącznie habilitant przedłożył 54 publikacje).

Bogata aktywność naukowa dra Bembenka została poparta bardzo wysokimi wskaźnikami bibliometrycznymi: indeks Hirscha 10 oraz sumaryczna wartość impact factor 33.824 z wszystkich indeksowanych prac. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje artykuł opublikowany w międzynarodowym zespole autorów, w najwyżej pozycjonowanym czasopiśmie na Web of Science (kategoria leśnictwo): Current Forestry Reports, ze wskaźnikiem impact factor 10.975.

Dr hab. Mariusz Bembenek uczestniczył w 11 projektach badawczych, finansowanych przez fundusze Unii Europejskiej, MNiSW oraz DGLP. Brał udział w 51 konferencjach, w tym 32 razy na forum międzynarodowym, m.in. Nowej Zelandii, Japonii, Rosji, Francji, Austrii oraz we Włoszech. Odbył staże naukowe w Niemczech (Technische Universität Dresden, Tharandt) oraz w Nowej Zelandii (University of Canterbury, School of Forestry).

Członkowie komisji habilitacyjnej, w tym z Rady Doskonałości Naukowej, recenzenci oraz członkowie Rady Naukowej Dyscypliny, podkreślali dojrzałość naukową kandydata do habilitacji. Szczególne podkreślono bardzo bogaty dorobek naukowy kandydata, uznając go jako wzorowy na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w ubieganiu się o stopień doktora habilitowanego.

Piotr Mederski

Dr hab. Mariusz Bembenek