COST Action EU-PoTaRCh

W dniach 4-7 marca odbyło się 1st General Meeting of COST Action CA22155 - Network for forest by-products charcoal, resin, tar, potash (EU-PoTaRCh). To wyjątkowe wydarzenie zainicjowało tworzenie sieci poprzez pozyskiwanie wiedzy i wymianę doświadczeń między naukowcami, tradycyjnymi i współczesnymi wytwórcami oraz miłośnikami PoTaRCh

W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 członków Akcji z 32 państw. Podczas trzech dni członkowie Akcji dzielili się wiedzą i doświadczeniami związanymi z PoTaRCh, w aspekcie jego dziedzictwa, archeologii, środowiska, identyfikacji i nowych aplikacji. W pierwszym dniu liderzy pięciu Working Groups (WG1 Heritage, WG2 Analytical characterisation, WG3 Archaeology, WG4 Environmental history, WG5 Future perspectives) przedstawili keynotes dotyczące obszarów zainteresowań poszczególnych grup. W drugim dniu członkowie Working Groups w mniejszych zespołach rozpoczęli prace nad osiąganiem celów Akcji. W ostatnim dniu odbyła się konferencja, podczas której wygłoszono 14 referatów i zaprezentowano 15 posterów.

Organizatorem spotkania był Institute of Ethnology of the Academy of Sciences of the Czech Republic.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Grand Holder Institution Akcji, był reprezentowany przez prof. Magdalenę Zborowską z Katedry Chemicznej Technologii Drewna, pełniącą funkcję Action Chair, przez dr Jakuba Brózdowskego, również z Katedry Chemicznej Technologii Drewna, pełniącego funkcję Science Communication Coordinator Akcji oraz Katarzynę Trzeciak, kierowniczkę Działu Projektów UPP, pełniącą funkcję Grand Holder Manager Akcji. W spotkaniu uczestniczył też student kierunku Wood Science Ahmet Erdem Yazici. Tak różnorodna reprezentacja naszej uczelni dała uczestnikom wielostronne wsparcie w zakresie merytorycznym i organizacyjnym, jak również wzmocniła obecność Uniwersytetu wśród kilkudziesięciu zagranicznych instytucji ze świata nauki i badań.

Akcja CA22155 - Network for forest by-products charcoal, resin, tar, potash (EU-PoTaRCh) ma na celu:

- stworzenie nowego, kompleksowego spojrzenia na europejską historię potażu, smoły drzewnej, żywicy i węgla drzewnego (Potash, Tar, Resin, Charcol - PoTaRCh) poprzez połączenie wiedzy rozproszonej w Europie i poza kontynentem;

- odkrywanie struktur kulturowych leśnych produktów ubocznych, interesujących pod względem tradycji, języka i tożsamości;

- tworzenie zasobów wiedzy o otwartym dostępie na temat PoTaRCh, aby pokazać obecność PoTaRCh w Europie z powiązaniami poza granicami Europy, bez utraty kontekstu lokalnego i subregionalnego;

- wyznaczenie nowego standardu dla dalszych badań archeologicznych, historycznych, środowiskowych, chemicznych i socjologicznych PoTaRCh;

Powyższe cele będą realizowane przez 4 lata podczas spotkań roboczych, szkoleń, seminariów i konferencji organizowanych w krajach uczestniczących w Akcji.

Kolejne spotkanie, zaplanowane na 2025 rok w formule 2nd General Meeting of COST Action CA22155 odbędzie się w Poznaniu, a organizatorem będzie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Już dziś zapraszamy zainteresowanych kolegów i koleżanki z grona naukowego do udziału w tym wydarzeniu, o którym będziemy szczegółowo informować na początku 2025 roku.

Jakub Brózdowski, PhD - Science Communication Coordinator at EU-PoTaRCh

Więcej informacji znajduje się na stronach: