Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility A. Łukowski laureatem nagrody JM Rektora UPP dla młodych naukowców | Wydział Leśny i Technologii Drewna

A. Łukowski laureatem nagrody JM Rektora UPP dla młodych naukowców

Po raz pierwszy przyznano nagrody JM Rektora dla młodych naukowców. Wyróżnienia trafiły do dziewięciu młodych badaczy z grupy pracowników badawczo-dydaktycznych i badawczych, reprezentujących dyscypliny wiodące na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Na liścia laureatów znalazł się dr inż. Adrian Łukowski z Katedry Hodowli Lasu Wydział Leśny i Technologii Drewna

Bielinis E., Łukowski A., Omelan A., Boiko S., Takayama N., Grebner D.L., 2019. The effect of recreation in a snow-covered forest environment on the psychological wellbeing of young adults: Randomized controlled study. Forests, 10(10), 827.

Lista MNiSW – 100 pkt; IF – 2.221

Rekreację leśną można z powodzeniem prowadzić w celu relaksu psychicznego. Nawet zimą, kiedy występuje pokrywa śnieżna, rekreacja leśna (spacery, relaks, fotografia itp.) jest powszechna. W pracy zbadano wpływ pokrytego śniegiem środowiska leśnego na relaksację młodych kobiet, z miejskim środowiskiem ulicznym jako kontrolą. Wyniki pokazał, że poziomy „wskaźników negatywnego nastroju” zmniejszyły się po ekspozycji na las z pokrywą śnieżną. Ponadto niektóre z tych wskaźników wzrosły w środowisku ulic miejskich. „Wskaźnik negatywnego wpływu” wzrósł po ekspozycji na miejskie środowisko uliczne, podczas gdy „wskaźnik pozytywnego wpływu” był wyższy w środowisku leśnym niż w miejskim środowisku ulicznym. To wskazuje, że rekreacja leśna zimą i przy pokrywie śnieżnej nadal ma znaczący wpływ na odprężenie psychiczne. Nasze odkrycia są ważne dla praktyków terapii lasem, a także dla osób chcących uzyskać pozytywne efekty rekreacji leśnej. Niniejsza publikacja powstała w dużym międzynarodowym zespole badawczym i stanowi jedną z części cyklu prac z zakresu wpływu lasu na relaksację człowieka.

„Intencją ustanowienia nagrody jest wspieranie gromadzenia osiągnięć do ewaluacji dyscyplin wiodących na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i premiowanie udziału w tym procesie młodej kadry naukowej naszej Uczelni  (w wieku do 35 lat na dzień 31.12.2019 r.)” – tłumaczy prof. dr hab. Piotr Goliński. „Kryterium uzyskania nagrody było opublikowanie w 2019 roku oryginalnej pracy twórczej w prestiżowym czasopiśmie naukowym umieszczonym na liście MNiSW o najwyższej punktacji oraz z największym udziałem jednostkowym kandydata” - dodaje. Kandydaci do nagród zgłoszeni zostali przez przewodniczących dyscyplin naukowych.

Nagrody są wyrazem uznania dla pracy młodych naukowców i mają stanowić źródło motywacji do dalszego rozwoju.