Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nauka i badania | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Nauka i badania

Czy istnieje związek pomiędzy postawą wobec lasu a satysfakcją z życia studentów?
Data publikacji: 19.04.24

The attitude towards the forest and satisfaction with life of Polish students. Anna Koprowicz ,Robert Korzeniewicz,Wojciech Pusz,Marlena Baranowska.Published: April 16, 2024


plakat specjalnego wydania
Dr hab. Marek Wieruszewski oraz dr hab. Tomasz Krystofiak redaktorami gościnnymi w numerze specjalnym "Energies" pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”
Data publikacji: 15.04.24

Miło nam zakomunikować, że dr hab. Marek Wieruszewski i dr hab. Tomasz Krystofiak zostali redaktorami gościnnymi specjalnego numeru czasopisma Energies pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”.

Zachęcamy do składania artykułów https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/UK1J6R4Q31


logo projektu
Na ratunek orlika grubodziobego w Unii Europejskiej - projekt LIFE GSELIFEAboveBorders
Data publikacji: 03.04.24

Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, otrzymał środki na realizację projektu LIFE GSELIFEAboveBorders. Celem projektu jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności orlika grubodziobego w Unii Europejskiej. Projekt ma także na celu zmniejszenie zagrożeń i zabezpieczenie kluczowych miejsc odpoczynku i zimowania orlika wzdłuż jego szlaku wędrówkowego. 


Czy adaptacyjna hodowla lasu i zmiany klimatyczne to wymuszone małżeństwo XXI wieku? - publikacja
Data publikacji: 02.04.24

Czy adaptacyjna hodowla lasu i zmiany klimatyczne to wymuszone małżeństwo XXI wieku?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszej publikacji pracowników Katedry Hodowli Lasu, która ukazała się w najnowszym numerze czasopisma Sustainability. Publikacja ma charakter pracy przeglądowej, w której Autorzy, na podstawie przeglądu 251 publikacji naukowych dokonali analizy najnowszej wiedzy z zakresu wpływu zmieniającego się środowiska na skutek zmian klimatycznych na drzewa i ekosystemy leśne. W sześciu tematycznie wydzielonych rozdziałach, Autorzy omówili m.in.:


Identyfikacja czynników genetycznych i hormonalnych wpływających na regulację wzrostu korzeni Quercus robur
Data publikacji: 20.03.24

Brak dobrze wykształconego korzenia palowego może być istotną przyczyną osłabienia wzrostu i przeżywalności drzewostanów dębowych podczas długotrwałych susz. Dęby uzyskane w wyniku odnowienia naturalnego lub siewu bezpośredniego nasion do gruntu wykształcają głęboko umiejscowiony system korzeniowy, pozwalający na pozyskiwanie wody i składników mineralnych z warstw gleby nie ulegających przesuszeniu, łagodząc negatywne skutki suszy.  Efektywne gospodarowanie nasionami oraz uzyskanie dużej ilości materiału sadzeniowego zapewnia jednak, jak do tej pory, produkcja szkółkarska.


Kompleksowe spojrzenie na zagadnienia mechanizmów obronnych sosny wobec foliofagów na przykładzie strzygonii sosnówki.
Data publikacji: 19.03.24

Dynamika liczebności większości szkodników igieł sosny ma bezpośredni związek z warunkami środowiskowymi i składem gatunkowym drzewostanów. Jednym z najgroźniejszych owadów liściożernych sosny jest strzygonia choinówka = sówka choinówka (Panolis flammea Den. & Shiff.) – motyl z rodziny sówek (Noctuidae), który w latach 1922–1924 uszkodził ponad 800 tys. ha lasów na terytorium Niemiec i ponad 400 tys. na obszarze Polski. Ta największa gradacja tego gatunku w Europie wyrządziła olbrzymie szkody w lasach sosnowych.


„Fitopatologia leśna” z Nagrodą Ministra Nauki w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką
Data publikacji: 12.03.24

W imieniu zespołu autorów nagrodę odebrali prof. dr hab. Małgorzata Mańka, prof. dr hab. Maria Rudawska i prof. dr hab. Piotr Łakomy. W imieniu Wydawnictwa UPP nagrodę odebrała kierowniczka wydawnictwa Lucyna Borowczyk.


Monografia „Profesor Józef Rivoli” autorstwa Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego otrzymała Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania
Data publikacji: 12.03.24

Nagrodę  na gali  MTP odebrali: profesor Dariusz J. Gwiazdowicz autor dzieła i Lucyna Borowczyk kierowniczka Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Badania nad konserwacją modelowego zdegradowanego drewna sosnowego wybranymi związkami krzemoorganicznymi z wykorzystaniem metody rentgenowskiej mikroskopii fluorescencyjnej (XFM) i nanoindentacji
Data publikacji: 27.02.24

Dr hab. Magdalena Broda z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, w ramach stypendium Fulbrighta, które realizowała w Forest Products Laboratory w Madison, Wisconsin, USA, zajmowała się m. in. badaniami nad mechanizmem stabilizacji wymiarowej mokrego drewna archeologicznego przez związki krzemoorganiczne.


CellMat4ever
CellMat4ever - projekt Naukowców z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
Data publikacji: 23.02.24

Naukowcy z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym CellMat4ever. W jego ramach, polscy i norwescy naukowcy prowadzą badania, których celem jest stworzenie nowych materiałów produkowanych na bazie celulozy. Będą one posiadać nowe właściwości użytkowe, takie jak na przykład większą wodoodporność czy zmniejszona palność.