Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studenci technologii drewna oglądali „dębowy złoty los” w Pniewach | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Studenci technologii drewna oglądali „dębowy złoty los” w Pniewach

XXX Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego

20 stycznia br. w Krotoszynie odbyła się XXX Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego organizowana przez RDLP w Poznaniu. W aukcji wzięło udział 10 firm, które zakupiły całość wystawionego surowca dębowego w ilości 961 m3. Po licytacji średnia cena ukształtowała się na poziomie 5401 zł za 1 m3 i była wyższa od zeszłorocznej o 2113 zł. Drewno było przygotowane w losach i eksponowane na czterech placach. Na terenie Nadleśnictwa Pniewy wystawiono 224 m3 drewna, w tym 66 m3 najwyższej klasy okleiny i właśnie tu znalazł się „złoty los” nr 281 o średnicy 69 cm, długości 3,3 m i miąższości 1,23 m3, wylicytowany za najwyższą cenę – 9500 zł/ m3!

Dzięki życzliwości leśników z Nadleśnictwa Pniewy oraz RDLP w Poznaniu studenci II roku technologii drewna WLTD UPP mogli zapoznać się z zasadami kwalifikowania drzew na sprzedaż, procesem ich pozyskania, tworzenia losów oraz sposobem eksponowania na placu. Bardzo ważna była możliwość zapoznania się ze sposobem rozpoznawania wad, które decydowały do przydziale do poszczególnych grup ATF, AB0, WC0 i WD. Ta praktyczna lekcja była uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w ramach przedmiotów: podstawy produkcji leśno-drzewnej oraz pierwiastkowego przerobu drewna i pozwoliła przyszłym partnerom leśników lepiej zrozumieć trudną sztukę brakarstwa związanego z klasyfikacją i wyceną drewna.

dr hab. Władysław Kusiak