22 kwietnia 2026 roku prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odebrał jedno z najbardziej wyjątkowych odznaczeń na świecie – Order Uśmiechu.
To niezwykłe wyróżnienie przyznawane jest dorosłym wyłącznie na wniosek dzieci – tym, którzy swoją wiedzą, pasją i sercem potrafią inspirować najmłodszych. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu doceniła Profesora za jego wieloletnią działalność naukową i popularyzatorską, dzięki której dzieci i młodzież odkrywają piękno przyrody i uczą się wrażliwości na otaczający świat.
Szczególnie wzruszające jest to, że prof. Gwiazdowicz został 1101. Kawalerem Orderu Uśmiechu na wniosek uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie (pow. ostrowski) – szkoły, której jest absolwentem i z którą od lat blisko współpracuje. To właśnie wspomnienia spotkań, wspólnych działań (od wideospotkań z Iranem po telekonferencję z Antarktydy!) oraz motto Profesora „Przez trudy do gwiazd” stały się impulsem do zgłoszenia kandydatury.
Jak nakazuje tradycja, nie zabrakło też symbolicznego wypicia soku z cytryny – i to nie jednego łyka! Jak żartobliwie przyznał Profesor, dzieci naprawdę się postarały.
Tekst: Jarosław Władczyk








