Nie żyje dr inż. Marek Szczęsny

dr inż. Marek Szczęsny (1947 - 2021)

Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że  w dniu 26.11.2021 r. zmarł Pan dr inż. Marek Szczęsny, wieloletni nauczyciel akademicki naszego Wydziału. Msza św. i pogrzeb odbędą się 11 grudnia 2021 roku o godzinie 12:00 w kościele i na cmentarzu parafialnym w Obrzycku.

Marek Szczęsny urodził się 6 lipca 1947 r. w Obrzycku. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach Wlkp. W roku 1972 ukończył studia magisterskie na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, po czym podjął  pracę w charakterze nauczyciela akademickiego na macierzystym wydziale, w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Drzewnictwa. W 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. W powyższej jednostce organizacyjnej realizował działalność zawodową w latach 1972-1990, prowadząc zajęcia dydaktyczne z: Ekonomiki drzewnictwa oraz Organizacji i zarządzania, a także z kilku przedmiotów specjalistycznych oraz fakultatywnych. Był bardzo lubiany i ceniony przez młodzież akademicką. Aktywnie uczestniczył w międzynarodowej współpracy naukowej, w tym w licznych konferencjach i sympozjach, w których twórczą  aktywność wykazywał także po zakończeniu pracy w Katedrze. Za działalność dydaktyczną został odznaczony nagrodą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć zawodowych.

W roku 1990 wygrał konkurs na stanowisko prezesa holdingu Metalplast Oborniki Wlkp. Sp. z  o.o., pełniąc z powodzeniem tą funkcję do roku 2002. Spośród rozmaitych osiągnięć zawodowych, Pan Doktor bardzo cenił sobie wyróżnienie uzyskane w roku 1993 w procedurze rankingowej tygodnika "Wprost", kwalifikujące Jego dokonania do ścisłej czołówki najsprawniejszych menedżerów, funkcjonujących w uwarunkowaniach  gospodarczych naszego kraju. Był prezesem Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Metalplast Oborniki. Pełnił funkcję prezesa, a później doradcy zarządu Metalplast Consulting Sp. z o.o.  W latach 2002 - 2012 z rekomendacji Wojewody Wielkopolskiego, jako dyrektor lub zarządca komisaryczny zrestrukturyzował kilka przedsiębiorstw państwowych, w tym PKS Koło, PKS Ostrów Wlkp., PHSR Agroma Kalisz. Równolegle we wrześniu 2005 dr inż. M. Szczęsny wygrał konkurs na prezesa firmy Stolbud Włoszczowa S.A., piastując tą funkcję do zakończenia procedury prywatyzacyjnej w roku 2007.

Dr inż. M. Szczęsny zawsze bezinteresownie i z oddaniem zaangażowany był w działalność  społeczną, będąc pomysłodawcą i współzałożycielem kilku stowarzyszeń oraz organizacji gospodarczych. Od roku 1999 nieprzerwanie pełnił funkcję prezydenta Rady Wielkopolskiej Izby Budownictwa. W dniu 29 września 2021 został ponownie wybrany na to stanowisko, rozpoczynając tym samym dwunastą kadencję urzędowania. W okresie od 1997 do 2002 r. był członkiem Rady Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych w Warszawie i współzałożycielem sekcji aluminiowej. W latach 2000-2002 był członkiem Zarządu Europejskiego Związku Producentów Płyt Warstwowych PANAMA INTERNATIONAL w Brukseli. Od 2000 r. był współzałożycielem i prezesem Zarządu Polskiego Związku Producentów Płyt Warstwowych PAMA, a od 2001 należał do Rady Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. W latach 2009-2012 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Materiałów Izolacyjnych Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR". W ostatnich latach zaangażował się na rzecz funkcjonowania stowarzyszenia "Rotary club" w Szamotułach. Prowadził indywidualną działalność gospodarczą w branży hotelarsko – gastronomicznej, będąc właścicielem kompleksu wypoczynkowego „Biovilla" w Stobnicku k/Obrzycka.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako doskonały współpracownik, kolega oraz przyjaciel. Cześć Jego Pamięci.

Wojciech Lis, Stanisław Proszyk

PDF icon Marek Szczęsny - WLTD.pdf116.66 KB