Finał 15. edycji Fabryki Mebli Na Żywo

W miniony piątek, 16 września br. o godz. 12:00 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miał miejsce  finał 15. edycji "Fabryki Mebli na Żywo" organizowanej przez Stowarzyszenie DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (13-16.09.2022 r.) pokazowa fabryka odbyła się pod hasłem "DREMA Dzieciom dla Ukrainy".

Inicjatywa charytatywnej fabryki powróciła na arenę targową z myślą pomocy Ukrainie, a przy okazji pokazania nowości technologicznych w kierunku „Przemysłu 4.0”. Patronat technologiczny w tym roku objęła firma InfoTec Engineering oraz Katedra Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Z udziałem wielu partnerów z branży w pawilonie 6 na powierzchni 2000 m2 powstała nowoczesna fabryka mebli tapicerowanych oraz mebli skrzyniowych, wyposażona w zrobotyzowane maszyny oraz autonomiczny transport. Podczas czterech dni targów studentki i studenci kierunków technologia drewna oraz projektowanie mebli, wraz ze wsparciem uczniów Technikum Technologii Drewna z Zespołu Szkół Budowlano Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, mieli wykonać 30 kompletów mebli, (tj. łóżko i szafa garderobiano-bieliźniana). Poziom minimum został osiągnięty już drugiego dnia, a rzeczywisty efekt produkcji „to prawdziwa magia pomocy”. Zaangażowanie studentów, uczniów oraz przedstawicieli firm partnerskich umożliwiło wyprodukować przeszło trzykrotnie więcej łóżek niż początkowo planowano. Meble zostaną przekazane do Lwowskiego Centrum Rehabilitacji i Edukacji, w którym obecnie przebywają dzieci z domów dziecka w Ługańsku i Doniecku.

W akcję produkcji mebli na targach zaangażowanych było 21 studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przy rotacyjnym wsparciem w sumie 40 uczniów Technikum. Uczestnicy "Fabryki Mebli na Żywo" mieli okazję poznać tajniki tapicerowania pod czujnym okiem fachowców, zapoznać się z systemem zarządzania produkcją, programowaniem maszyn CNC, a nawet  poznać zasady automatyzacji i robotyzacji przemysłu dzięki szkoleniom w przerwach produkcyjnych.

dr inż. Krzysztof Wiaderek

Partnerzy z branży:

INFOTEC, TOP SOLUTION, FIDE, PFLEIDERER, MG MACHINES, REHAU, JOWAT, ITA TOOLS, VIRUTEX, OVVO, PATORA, GENPOL, BIZEA, SIMALFA, FELDER, RAMARO, HETTICH, KAWASAKI, ABRASIVES, DRUKARNIA RÓŻAK ETYKIETY, OPAKOMAT, ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANO DRZEWNYCH IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W POZNANIU, SPÓŁDZIELNIA INWALIDÓW PIONIER, WERSAL, REMA, TECH-FA-MILER, MAT-TAR, HOMAG.

Dziekan WLTD, prof. dr hab. Piotr Łakomy, a także Prodziekan ds. studiów WLTD, prof. UPP dr hab. Edward Roszyk, składają serdeczne podziękowania wszystkim partnerom, nauczycielom - w szczególności dr. inż. Krzysztofowi Wiaderkowi (koordynator wydarzenia) oraz dr Beacie Fabisiak (pomoc graficzna) - a także studentom zaangażowanym w wydarzenie "Fabryka Mebli na Żywo" 2022: Maciej Klucewicz, Kinga Kasprzyk, Julia Ickiewicz, Maciej Florczak, Dawid Nowak, Dorota Michalak, Dominika Głowacka, Michał Dąbrowski, Kacper Stańczyk, Barbara Prałat, Wojciech Lula, Agata Byndas, Agnieszka Wojciechowska, Weronika Pakuła, Karola Pawlak, Mikołaj Szczęch, Szymon Nowak, Karolia Kępa, Krystian Adamczak, Matusz Bajstok, Eliza Krzyszkowiak.

Pełna fotorelacja z "Fabryki Mebli na Żywo" 2022: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.519262980201631&type=3

(autor zdjęć: Michał Dąbrowski, technologia drewna, III rok)