Z drewna. Festiwal doświadczeń

W niedzielę, 8.09.2019 roku na polanie w Swarzędzu po raz drugi odbył się piknik pod hasłem
„Z drewna. Festiwal doświadczeń”. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Studenci: Michał Armata, Kacper Drewniak i Michalina Grabowska wraz z doktorantem Bartłomiejem Naskrentem oraz Panią Jolantą Węgiel przez cały czas chętnie dzielili się wiedzą na tematy związane z drzewami. Każdy uczestnik pikniku mógł spróbować dopasować szyszki do pędów drzew iglastych (co, wbrew pozorom, nie było takim łatwym zadaniem), sprawdzić znajomość drzew naszych lasów, obejrzeć ich nasiona i owoce. Najmłodsi chętnie tworzyli pocztówki z ususzonymi roślinami zielnymi. Bezapelacyjnie największą popularnością, zwłaszcza wśród dorosłych, cieszyło się jednak rozróżnianie gatunków, mając przed sobą jedynie drewniany krążek. Ciekawostką były próbki drewna perukowca, oliwnika czy dębu czarnego. Ogrom pytań dotyczących najróżniejszych dziedzin gospodarki leśnej wskazuje na duże zainteresowanie społeczeństwa tym tematem.

Oprócz Wydziału Leśnego na polanie zaprezentowała się Regionalna Dyrekcja LP, Wydział Technologii Drewna UP oraz Nadleśnictwa. Można było wziąć udział w biegu w drewniakach, gigantycznej wersji gry Jenga, drewnianym Twisterze a także w warsztatach wikliniarskich czy czerpania papieru. Tłumy widzów przyciągały również pokazy pracy harvestera i forwardera.

Michalina Grabowska