OFERTA KATEDRY INŻYNIERII LEŚNEJ

• Badania, ekspertyzy, opracowania, szkolenia i kursy dotyczące inwestycji dróg leśnych
Kontakt: prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak, e-mail: andrzej.czerniak@up.poznan.pl
Kontakt: mgr inż. Adrian Kasztelan, e-mail: adrian.kasztelan@up.poznan.pl

• Ekspertyzy hydrologiczne. Ocena wpływu warunków wodnych i suszy na środowisko, drzewa i las
Kontakt: dr hab. Bernard Okoński, e-mail: bernard.okonski@up.poznan.pl

• Badania, opracowania, ekspertyzy dotyczące warunków geologicznych
Kontakt: dr Ewa Kurowska, e-mail: ewa.kurowska@up.poznan.pl

• Badania, opracowania, ekspertyzy realizowane za pomocą GEORADARU
Kontakt: dr Ewa Kurowska, e-mail: ewa.kurowska@up.poznan.pl
Kontakt: mgr inż. Adrian Kasztelan, e-mail: adrian.kasztelan@up.poznan.pl

• Doradztwo w przygotowaniu koncepcji projektowej (również w zakresie przedmiaru robót, profilu podłużnego, przekroju poprzecznego, przekroju normalnego, planu ogólnego, planu sytuacyjnego), koncepcji technologicznej (nowatorskie rozwiązania w zakresie konstrukcji oraz technologii budowy), receptur oraz niezbędnych analiz (pełne laboratorium drogowe). Pomoc przy projektowaniu infrastruktury turystycznej, obiektów ppoż., nawierzchni tymczasowych (np. z płyt betonowych).
  • Ocena poprawności wykonania drogowego projektu budowlanego (parametry geometryczne i techniczne) w zakresie prac wykonawczych, odbiorczych i gwarancyjnych. Pomiary geodezyjne pozwalające na niwelacje profilami, weryfikacje spadków podłużnych, poprzecznych, łuków pionowych i poziomych.
  • Pomiary inżynieryjne – weryfikacja zdolności nawierzchni do przenoszenia obciążenia, wytrzymałość prób na ściskanie.
  • Badania z zakresu nośności za pomocą metod terenowych tj. płyty statycznej jednoczujnikowej i trójczujnikowej oraz płyty dynamicznej z 10 i 15 kg obciążnikiem opadowym.
  • Analiza cementogruntów i nawierzchni betonowych za pomocą odwiertów rdzeniowych, młotka Schmidta, georadaru (prace terenowe) oraz prasy wytrzymałościowej (prace laboratoryjne).
  • Badania z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii oraz geotechniki za pomocą płytkich odwiertów geologicznych (w tym rozpoznania rodzaju gruntu), sondowania sondą dynamiczną.
  • Georadarowy pomiar grubości warstw konstrukcyjnych, lokalizacja elementów zakrytych występujących w pasie drogowym tj. przepusty (w tym pomiar naziomów), sączki poprzeczne i podłużne. Wykrywanie anomalii np. osiadania gruntu. Badanie wpływu systemów korzeniowych na konstrukcje dróg leśnych.
  • Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – wstępne opracowania.
  • Podnoszenie funkcjonalności przejść dla zwierząt oraz monitoring zwierzyny na przejściach górnych i dolnych.
  • Monitoring zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny na drogach.
  • Organizacja szkoleń, kursów, warsztatów, pokazów sprzętu do odbiorów technicznych, ponadto prowadzimy studia podyplomowe z zakresu inżynierii leśnej.

• Realizacja operatów wodnych.
  • Opracowanie programów działań, rozwiązań i projektów technicznych w celu zapobiegania i ograniczania skutków suszy i niedoborów wody, a także ograniczania skutków podtopień i powodzi, ochrony zasobów wodnych i przywrócenia naturalnych warunków wodnych za pomocą metod z zakresu inżynierii ekologicznej.
  • Ocena przekształceń warunków wodnych zwłaszcza spowodowanych działalnością człowieka: procesów hydrologicznych (przepływów, stanów wody powierzchniowej i gruntowej), obiektów hydrograficznych (zbiorniki wodne, cieki) w kontekście ich wpływu na zasoby wodne i środowisko, niedobory wody, a także szkody od suszy, podtopień i powodzi.
  • Ocena wpływu suszy, a także podtopień i powodzi na drzewa i drzewostany za pomocą metody dendrochronologicznej (laboratoryjna analiza parametrów przyrostów rocznych drzew) i cech biometrycznych drzew.
  • Ocena przebiegu stanów wód gruntowych, powierzchniowych i przepływów w ciekach, elementów klimatu w kontekście wystąpienia zjawiska suszy i niedoborów wody, a także podtopień i powodzi (wykorzystanie metod pomiarowych w terenie i danych hydroklimatycznych).

Badania, opracowania, ekspertyzy dotyczące warunków geologicznych

• Rozpoznanie warunków geologicznych, analiza zagrożeń osuwiskowych, oddziaływanie dawnej i współczesnej aktywności górniczej na środowisko leśne.
  • Rozpoznanie warunków występowania wód podziemnych, w tym geotermalnych: budowa geologiczna, warstwy wodonośne, właściwości geologiczne i hydrogeologiczne skał, parametry geotermiczne.

Badania, opracowania, ekspertyzy realizowane za pomocą GEORADARU

• Mapowanie występowania aktywności zwierzęcej (np. nory ssaków) i roślinnej (np. systemy korzeniowe drzew). Metoda jest całkowicie bezinwazyjna, dlatego z powodzeniem może być stosowana na obszarach chronionych, na terenach Natury 2000, parkach narodowych.
  • Wykrywanie obiektów infrastruktury podziemnej (m.in. kable, rury również PCV, piwnice, mury oporowe, zbrojenia).
  • Badanie warstw konstrukcyjnych, wykrywanie obiektów pod drogami leśnymi oraz publicznymi, zróżnicowania warstw geologicznych.
  • Wstępna identyfikacja stanowisk archeologicznych (m.in. wykrywanie podziemnych krypt, pogrzebanych fragmentów budynków, fundamentów, bunkrów).
PDF icon OFERTA KATEDRY INŻYNIERII LEŚNEJ.pdf2.98 MB