Staż naukowy UMCS w Lublinie

W połowie września 2020 roku entomolodzy z Katedry Entomologii Leśnej WLD – Prof. UPP dr hab. Andrzej Mazur i mgr inż. Radosław Witkowski odbyli staż naukowy w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie.

Zespół pracowników Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody pod kierunkiem prof. dr hab. Bernarda Stańca posiada ogromne doświadczenie i uznany dorobek naukowy w zakresie badań morfologii stadiów rozwojowych chrząszczy. Właśnie temu zagadnieniu poświęcono gros czasu, poznając procedury i techniki badań ultramorfologii stadiów przedimaginalych chrząszczy, m.in. z rodziny kusakowatych Staphylinidae, z wykorzystaniem mikroskopów świetlnych i skaningowego.

Celem wizyty było ponadto nawiązanie realnej współpracy między katedrami i uniwersytetami. Tematem wizyty były także techniki preparowania owadów w zakresie anatomii owadów pod kątem zajęć dydaktycznych, która prowadzona jest także w Katedrze Entomologii Leśnej. Ostatni dzień spędzono poznając okolice Lublina i „Lubelskie Mazury”, zachodnią część Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego z Poleskim Parkiem Narodowym.

Radosław Witkowski